Očkování a jiné náležitosti k cestování se psem

Očkování a jiné náležitosti k cestování se psem

Veškeré důležité informace, které potřebujete k vycestování s pejskem v zemích Evropy na jednom místě.

Tomuhle článku jsme se dlouho vyhýbali, protože je to všechno dost ošemetný a informace o cestování se psem jsou těžko k sehnání. Když už jsou, tak na různých zdrojích jinak. Takže ikdyž jsme se fakt snažili všechno zjistit správně, berte tyhle informace trošku s rezervou. V článku najdete pravidla jen pro země v Evropě, kam se dá reálně dojet autem.

3 ZÁKLADNÍ PRAVIDLA (PRO EU)

Očkování proti vzteklině: všude musíte mít očkování proti vzteklině (zapsané v petpassportu); obecně platí, že první očkování proti vzteklině je účinné až po 21. dnu od data očkování, pokud přeočkováváte a nepřekračujete dobu účinnosti, můžete vyrazit hned, pokud jste ale propásli datum přeočkování, musíte zase počkat 3 týdny, než někam vyrazíte (zjednodušeně – pokud vám očkování platí do května a vy se necháte přeočkovat v květnu, můžete vyrazit hned, pokud ale až v červnu, měli byste 3 týdny počkat než bude vakcína účinná)
Mikročip: pejsek musí být označen mikročipem
Pas zvířete: chlupáč musí cestovat s cestovním pasem, kde má uvedena veškerá důležitá očkování
Tyhle pravidla platí pro všechny země EU. No a s těma ostatníma je to malilinko složitější, ale nic, co by se nedalo zvládnout.

Vyjímky

Norsko, Finsko, Velká Británie, Irsko, Malta, Srbsko
V těchto zemích musíte mít pejska ošetřeného proti echinokokům. To znamená, že musí dostat prášky na odčervení. To musí mít potvrzené od veterináře v petpassportu a tohle potvrzení musí být 120 – 24 hodin před vstupem do této země.
Do Anglie a Irska je nutné i klinické vyšetření psa, a to max 24h staré, zapsané do europasu a s razítkem veterináře.

Černá hora
Na dovolenou v Černé hoře musíte mít očkování vztekliny starší 3 měsíců, odčervení ne starší než 24h a klinické vyšetření od veterináře s časem provedení, zapsané v petpassportu.

Rusko
Do Ruska musíte mít navíc potvrzení od veterináře o dobrém zdravotním stavu a zdravotní certifikát potvrzený Státní Veterinární Správou.

VSTUP ZPĚT DO EU ZE ZEMÍ MIMO EU ANEB SÉROLOGIE

Pokud se vracíte ze zemí mimo EU zpět do ČR (např. Srbsko, Makedonie, Albánie,..), musíte mít pro zpětný návrat sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině. Mrkněte na výtažek z textu na webu státní veterinární správy.
“Vyšetření na protilátky proti vzteklině musí být provedeno na vzorku odebraném nejméně 3 měsíce přede dnem přesunu zvířete na území EU nebo tranzitu přes území nebo třetí zemi, které nejsou na seznamu vyjmenovaných třetích zemí. Toto tříměsíční období se nepoužije při zpětném návratu zvířete, v jehož pase je potvrzeno, že sérologické vyšetření s vyhovujícím výsledkem bylo provedeno dříve, než zvíře opustilo území EU.
Sérologické vyšetření nemusí být opakováno u zvířete, které absolvovalo toto vyšetření s uspokojivým výsledkem a poté bylo přeočkováváno proti vzteklině vždy během období platnosti předcházejícího očkování.”

PŘEPRAVA V AUTĚ

V ČR je podle silničního zákona na řidiči, aby „zajistil bezpečnost přepravovaného zvířete“, a to tak, aby „zvíře neohrozilo řidiče a přepravované osoby“. Trochu stručný popis, v němž lze jen těžko hledat univerzální návod.
Podobně to platí i v zahraničí. Za nás prostě doporučujeme mít psa v boudě nebo za mřížkou v kufru, případně připoutaného na zadní sedačce.

OMEZENÍ PLEMEN (NEJEN BULL!)

image

Rakousko
Ve Vídni se s plemeny stafordšírský bullteriér, americký stafordšírdský teriér, anglický bullteriér, neapolský a španělský mastin, tosa inu, americký pitbullteriér, rotvajler a argentinská doga můžete pohybovat pouze na vodítku a s košíkem / náhubkem.

Chorvatsko
Je výslovně zakázán tranzit, dovoz a dočasný pobyt všech teriérů typu bull, kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI). Pokud tedy nemáte pro svého bull-psa průkaz původu, do Chorvatska bohužel nemůžete.

Německo
Do Německa bull plemena na dovolenou mohou (i ti bez PP), pouze tu nesmí mít trvalý pobyt.

Španělsko
Existuje seznam tzv. nebezpečných plemen, jejichž dovoz do země není zakázán, ale musí být 3 měsíce od vstupu do země registrovaní. S vyjímkou kratšich pobytů, tzn. že cestovatelů se to netýká.

Francie
Do Francie mají zakázaný vstup i bull plemena s PP. Platí to prý pro všechny pejsky, kteří vypadají jako bull plemeno.

Velká Británie
Anglie nepovoluje vstup pouze 4 plemenům a to: brazilská fila, argentinská doga, tosa-inu a pitbullteriér. Do zákazu vstupu jsou samozřejmě zahrnutí i kříženci těchto plemen.

Dánsko
Do Dánska nesmí tato plemena: Pittbullteriér, Tosa Inu, Americký stafordširský teriér, Brazilská doga, Argentinská doga, Americký bulldog, Búrský buldok, Pastevecký pes – Kangal, středoasijský, kavkazský, anatolský, šarplaninský, Jihoruský ovčák, tornjak, kangal, tosa inu a jejich kříženci nebo kříženci vlků a divokých psů. Vyjímku tvoří psi prokazatelně narození před 17. 3. 2010, kdy tento zákon ještě nebyl.
Navíc pes, který způsobí zranění vyžadující lékařské ošetření, je považován za nebezpečného a podle dánského zákona by měl být utracen.

Norsko
Do Norska nesmí 6 plemen – ČSV, Argentinská doga, Tosa-inu, Brazilská fila, Amstaff, Pitbull. Do země nesmí ani jakýkoliv kříženci těchto plemen. Norové navíc nepovolí vstup do země psům, kteří vypadají nebo se chovají agresivně.
V Norsku a Švédsku platí, že od jara do podzimu musí být psi bezpodmínečně na vodítku v přírodě kvůli volně žijícím tvorům a jejich mláďatům.

Švédsko, Holandsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Estonsko
Zde byl dříve zákaz plemen bull, ale v současné době je zrušen a v těchto zemích nejsou žádná omezení.

Švýcarsko
Ve Švýcarsku jednotný zákon omezující nějaká plemena neplatí, avšak v jednotlivých regionech mohou platit vyhlášky, které mohou mít seznam tzv. nebezpečných plemen. Proto je dobré si to ověřit dle toho, kde hodláte pobývat.

Také je třeba brát na vědomí, že ikdyž máte křížence, který nemá ani jednoho z rodičů v zakázaných plemenech dané země, tak to bohužel neposuzujete vy, ale člověk, který vás do země pouští či kontroluje. 

Naše zdroje a weby, kde najdete podrobnější informace:
https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/
http://www.sdivokoukrvi.cz/clanky/cestovani-s-ceskoslovenskym-vlcakem
https://animaltransport.cz/podminky-dovozu.php

A KAM SE MŮŽETE OBRÁTIT, KDYŽ SI NEVÍTE RADY?

Jednoznačně na ambasády (daného státu u nás), zodpoví vám otázky nebo odkážou, kam se mrknout a kde si počíst. Pište v dostatečném předstihu. A pište i klidně na ambasády těch zemí, přes které jen projíždíte, nikdy totiž nevíte, jestli nemají nějaké zvláštní podmínky.