Bovec & Tarvisio

Bovec & Tarvisio

Jak se ťape v Triglavském národním parku a jak těžce se odjíždí od jezera Lago del Predil aneb jaký je cestování se psem v Itálii a Slovinsku.

Tak kam jste tentokrát vyrazili?
Na radu Terky (na rozhovor s ní se můžete mrknout tady) jsme vyrazili do Bovce. Bovec leží ve Slovinsku kousek od naší poslední slovinské destinace – Kranjské Gory. Je to hrozně hezká oblast, a to hlavně díky řece Soče, která Bovcem protéká. Je hrozně krásná, čistá a v Bovci se okolo ní točí dost velká část turistického ruchu.

Kudy jste jeli?
Vyrazili jsme v pátek odpoledne a asi o půlnoci jsme zakempili na parkovišti pod Krippensteinem, což je asi 500 km od Liberce. Ráno jsme vstali a vyrazili na dalších asi 250 km směrem do Bovce. Tam jsme hned navštívili místní infocentrum, nabrali mapky a šli k řece vymýšlet, co budeme dělat dál.

No a jak to dopadlo?
Vyrazili jsme na procházku okolo Soči, což bylo fakt moc hezký, hlavně v okolí Velkých Koryt. V Soči jsme vykoupali Lexie a šli se ubytovat do kempu.

image

V jakém kempu jste bydleli?
Našli jsme nádhernej kemp Klin přímo u Soči, kterej stál 11,50 euro na noc/osobu a pes byl zdarma. V sezóně je to myslím o 2 eura víc, ta začíná v červenci a končí v září si myslim, ale nevím to jistě. Jinak tam bylo všechno super, čistý sprchy i záchody, pitná voda, a dopoledne dokonce do kempu jezdilo velký auto z obchodu z nedalekého Trenta, ve kterém se prodávalo všechno, co byste jenom mohli potřebovat. Nápis na autě byl nějak v tom smyslu, že prodávaj lokální potraviny, ale o vychlazenou českou plzničku ani v tomhle pojízdnym krámě nepříjdete. :))

Vyrazili jste na nějaký větší výlet?
Vyrazili, ale bohužel jako při předešlém výletu se nám to úplně nepovedlo..

Jakto?
No, vyjeli jsme na Vršič, ze kterého jsme chtěli jít na Přední okno Prisojniku, bohužel jsme asi v polovině cesty narazili na strmou kamenitou stěnu, kterou bysme sice nahoru vyšli, ale dolů bysme měli sakra problém.. Takže jsme to museli otočit a jít zase zpátky. Ale i tak to byl moc krásnej výlet, ty hory tam maj fakt moc hezký.

image

No a co jste dělali potom?
No pak jsme se rozhodli, že jsme toho ještě tolik nenaťapali, abychom si zasloužili večeři, a tak jsme se rozhodli, že se půjdeme podívat na pramen Soči. Už na mapě nás to totiž zaujalo, protože většina pramenů žek na mapě začíná tenkou linkou, kdežto Soča byla hodně tlustá čára už od začátku.

image

Jak je to možný?
No, Soča je totiž hrozně zajímavá řeka, která pramení z podzemní jezera. To získává vodu z prasklin v okolních kopcích. Na jaře tam teče hrozný množství vody, ani si to nedovedu představit, protože i teď v létě tam tekla 5 metrů široká řeka. Nicméně ani tam se nedá jít se psem. Došli jsme skoro k prameni, ale najednou jsme zase narazili na tenkou lištičku ve skále a k tomu ocelové lanko. Tam by pejsek fakt jít nemohl. :-/
Tak jsme se vrátili do kempu a rozhodli se, že další den se přesuneme do Itálie.

A co jste si na Itálii naplánovali?
Řekli jsme si, že pojedeme do vesničky Sella Nevea, kde měla jet lanovka nahoru na kopec za 10 euro, ale ukázalo se, že asi není sezóna. Tak jsme popojeli kousek dál, do městečka Tarvisio, odkud už lanovka jela, asi za 14 euro/osobu, pes zdarma. 🙂 Vyjeli jsme tedy na Monte Lussari a šli se kousíček projít. Ale dá se tam asi udělat asi super výlet na jeden z peaků. Jinak na Monte Lussari je úžasná minivesnička přímo u lanovky, kam se dá v zimě dostat jenom lanovkou. Normálně tam ale bydlí pár lidí, jsou tam obchůdky, restaurace (mimochodem lasagne tu stojí asi 7 euro, takže žádný drahý, co by člověk čekal).

Proč jste tam nešli?
Bylo docela pozdě a navíc bylo hrozný vedro. Dole bylo asi 29 stupňů a nahoře to bylo snad ještě horší.. Tak jsme zase sjeli dolů a zamířili k jezeru Lago del Predil.

image

To je kde?
Je to kousek od Tarvisia, asi 15 minut. Je to tam fakt krásný. Do 15. června tam je i zadarmo parkování. Jinak je to asi 1,50 eur za auto a 6 euro za obytňák.

A tam jste i spali?
Jojo, byli jsme tam i s Němcema, který tam měli normálně stan a dělali oheň. Bylo to hrozně hezký. Klídek, pohoda..

A poslední den?
To jsme si udělali snídani, zabalili se a vyrazili zpátky domů.

image

Co bylo na dovolené nejvíc super?
Rozhodně Lago del Predil. Z toho jezera budu žít asi ještě dlouho. Ani nepamatuju, kdy jsem byla na tak krásným a klidným místě, kde prostě fakt nikdo nebyl a bylo to tam naprosto perfektní. Jak ráno, tak večer. Těžko se odtamtud odjíždělo…