Triglav & Schladming

Triglav & Schladming

Lexie už je v cestování ostřílená matadorka. Tentokrát přinášíme report z výletu do Slovinska, kde se nám ale moc nedařilo, a tak jsme se hned po dvou dnech přesunuli do rakouského Schladmingu, kde jsme si užili naprosto parádní dovolenou plnou hiků a dobrýho jídla.

Kdy jste se vydali na cestu?
Vyrazili jsme na začátku července na Triglav do Slovinska, bohužel nám to tam úplně nepřálo, a tak jsme se po dvou dnech přesunuli do rakouského Schladmingu, kde jsme málem zůstali už na furt.

Jakto, že se vám ve Slovinsku nedařilo?
No, nejdřív jsme přijeli a našli si príma místo na přespání – parkoviště u parku, kde byl sice zákaz parkování obytných vozidel, ale my jsme měli normálního osobáka. Tak jsme si tam vyndali židličky a začali grilovat. Maso se nám nestačilo opéct ani z první strany a už tam byli policajti. Začali nám vysvětlovat něco o tom, že tohle je camping.. No, kdybychom to dělali o 30 m vedle v parku, kde je to povolený, tak se nic neděje.. Ale tady to byl teda sakra průšvih za 41,73 euro – klasická tabulková pokuta, že jo. 😀 Tak jsme se sebrali a jeli do úplně nového kempu Špik (mimochodem, tenhle kemp moc doporučujeme, je to tam fakt moc krásný). Tam jsme strávili noc a ráno vyrazili na výlet.

image

A výlet už byl super?
No, to se bohužel taky nepovedlo. Vyjeli jsme kousek do hor a šli na výlet, který byl v mapě značen jako normální turistická cesta. Jak už ale asi tušíte, bylo tomu trochu jinak. Byla vlastně spíš cesta k ferratě. A tam ve mně vlastně úplně poprvé začalo hlodat, proč není nikde nějaký zdroj pro nás, pejskaře, abychom věděli, kam jít a kam ne. Takže tam se asi zrodila myšlenka, která dala základ Lesem se psem.

Takže výlet taky nevyšel… a co bylo pak?
No natolik nás to tam naštvalo, že jsme se rozhodli se na Slovinsko vyprdnout a odjet někam, kde bude zaručeně hezky. Do Schladmingu jsem jezdila už od mala na lyže a navíc předpověď hlásila dost slušný počasí, tak nebylo co řešit.

image

A pak už se vše v dobré obrátilo?
Přesně tak! Ve Schladmingu nás to úplně nadchlo. Jelikož jakmile vjedete do městečka, dopravní značky vám oznámí, že jako tady jen tak někde přespávat v autě fakt nebudete, tak jsme zamířili hned do kempu. No a od tý doby začla zábava!

Zábava?
Jo! Totiž ve většině ubytovacích zařízení ve Schladmingu dostanete super kartičku, která je zároveň volnou vstupenkou na jednu lanovku denně (což bohatě stačí) nebo třeba na vstup do místního aquaparku. Pak je tam třeba 5-ti minutová masáž hlavy a podobný věci. Je toho plná knížečka, kterou dostanete. Takže jsme si k původně jedný zaplacený noci přibrali další dvě a nelitovali jsme. Kemp byl super, teplá sprcha, skvělý zázemí a super pozice (na všechny lanovky jsme došli pěšky).

image

Kam jste teda vyrazili?
Rozhodně můžu doporučit výlet na Krahbergzinken. Když vyjedete lanovkou na Planai, tak je to celkem cca 3 km na vrchol, ale výlet je to tak na hodinu a půl a další hod a půl zpět. Každopádně výhled stojí za to.
Potom jsme byli ještě na Hopsilandu na Planai, to doporučujem hlavně pro rodiny s dětma, ale i pro nás to bylo príma. Od vrcholu lanovky vede hodně pohodová trasa, která má po cestě spoustu atrakcí a hlavolamů, které si můžete ozkoušet. Navíc tam jsou asi nejpohodlnější lavičky, který jsme kdy potkali. Chvilku tam poležet s tím výhledem určitě není k zahození.

image

Potom musíme doporučit nádhernej výlet od vrcholu lanovky na Hochwurzen. Vede tam super kolečko na Roßfeld, což je kopec, ze kterýho je fakt skvělej výhled, nahoře je zvonička a jestli tam chytnete to počasí, co my, tak si budete připadat fakt jako v oblacích. Mraky tam okolo nás běhaly neskutečnou rychlostí a byla to fakt paráda. A výlet můžete zakončit skvělym obědem v hospodě na horní stanici lanovky na Hochwurzenu (Grillwürst mit Pommes nebo Gulaschsuppe více než doporučujem!).
Taky jsme ještě byli u jezera Bodensee (je to kousíček od Schladmingu směrem jakoby zpátky do Čech), kde se dá udělat buď minivýlet okolo jezera, nebo ještě nad tímhle jezerem je další, cca o 500 výškových metrů výš a mezi nimi je vodopád. Tam je to taky nádhera!
Poslední výlet, kam doporučujem se vydat, je ledovec Dachstein. Lanovku máte klasicky zadarmo s kartičkou, ale doporučujeme si výjezd nahoru rezervovat dopředu, protože tam bývá nátřesk. Nicméně i v polovině června tam narazíte na sníh a sjezdařskou sezónu v plném proudu – psí radost tady nezná mezí. 😉

image

Píšeš o výletech z vrcholů lanovky.. Jak je to s lanovkami v Rakousku a jak je Lexie zvládala?
Lexie je hroznej strašpitel, ale do první lanovky vlezla v pohodě přes pamlsek, pak si ale uvědomila, co provedla a do další už se jí tolik nechtělo. Každopádně do lanovky musíte mít oficiálně náhubek. Pán, co prodává lístek pro psa (není zadarmo s kartičkou, stojí asi 1 euro) se většinou jen zeptá, jestli náhubek máte a dál to neřeší. Na těch běžných lanovkách nebývá moc lidí a většinou máte kabinku pro sebe, takže náhubek můžete po nástupu v pohodě sundat.

Je něco, v čem vás dovolená vyškolila a z čeho si vzít ponaučení do dalších cest?
Asi v tom, že ve Slovinsku nejsou k Čechům úplně přívětiví.. Policisté měli do milého chování fakt daleko.. Pak taky, že si musíte zjistit, kam se chystáte jít a nevěřit tak úplně Slovinským mapám.. No a nakonec to, že i tady blízko může bejt moc krásně. 🙂

Jestli máte ještě nejaké otázky, tak je pište pod post na facebooku. 😉

A jestli jste ještě neviděli video z tohodle báječnýho výletu, tak mrkejte.