Krásy Skotska

Krásy Skotska

Alča využila skvělý možnosti pracovní stáže ve Skotsku a vyrazila tam na 2 roky i se svým čtyřnohým parťákem Boogiem. Jelikož tam trajdaj po horách každej víkend, mají pro nás spoustu tipů, co vidět, kam vyrazit a jak se v horách chovat.

„Troufám si tvrdit, že jsem normální, vesnická, praštěná holka, která si jednoho dne splnila sen pořídit si čtyřnohého kamaráda. Volba padla na Malého Munsterlandského ohaře Boogieho a je to ten nejlepší parťák, kterého bych si dokázala představit. Původně pocházím z podhůří Orlických hor, ale kvůli škole a práci jsem bydlela i v Brně a v Hradci Králové. Osud tomu ale chtěl jinak a dostala jsem pracovní nabídku do Skotska, kde pracuji na výzkumu pro jednu farmu ve spolupráci s výzkumnou organizací. Jedná se o dvouletý projekt, což znamená, že máme dva roky na to pořádně prochodit a procestovat Skotsko :).“

Kam přesně jste se přestěhovali a kdy? Jeli jste autem–jak cesta probíhala? Jeli jste trajektem? Jak to je s pejskem na palubě?

Do Skotska (konkrétně do Dundee) jsme se stěhovala sama pouze s Boogiem, a to v červenci 2018. Jeli jsme autem, kdy první den byl cíl dostat se do UK a druhý den dojet do Skotska.

Vzhledem k tomu, že jsme už dvakrát jeli autem na Vánoce domů do ČR, tak mám zjištěné všechny možnosti, jak se se psem do Skotska dostat.

Asi pro nás nejlepší možností je využití Eurotunelu z Calais do Folkestone – i s autem vjedete do vlaku, zůstáváte v autě se psem a je to časově nejrychlejší (vlastní jízda vlakem trvá asi 40 min). K Eurotunelu musíte samozřejmě přijet o něco dříve, ale mají tam hřiště (rádoby agility) vyhrazené pro pejsky, takže se to dá. Když jedete z Francie do UK, tak psa nejdříve musíte zavést do budovy k tomu určené, kde vám skontrolují pas, očkování, odčervení a přečtou čip. Zatím se podmínky cestování i po Brexitu nemění, uvidíme jak to bude po přechodné fázi. Poté už můžete pokračovat k check-in bránám a vzít psa na zmiňované hřiště. Eurotunel je o něco dražší než trajekt (cena se pohybuje okolo 80-110 liber), tedy alespoň okolo Vánoc, s tím že jsem jízdenku kupovala vcelku dost předem.

Druhá možnost je trajekt – na výběr jsou dvě trasy – Calais/Dover (1,5 hod plavby) nebo Dunkerque/Dover (2 hod plavby). Cenově jsou víceméně srovnatelné (okolo 70 liber cca) Zde zůstává pes v autě po celou dobu plavby a vy musíte auto opustit. Z mojí zkušenosti neřeší, jak máte psa v autě zajištěného, nekontrolují to. My používáme Cestováček a nikdy jsem neměla žádný problém. Kontrola psa se provádí u vstupních bran – skontrolují pas a podají vám čtečku čipu, čip čtete psovi sami. Dostanete velkou žlutou samolepku PET na okno a jedete dál ke kontrole auta. Obě tyto možnosti (tunel a trajekt) jsou pro psa podle mě naprosto v klidu zvládnutelné.

Je tu ještě další možnost, a to plavba trajektem z Amsterdamu do Newcastle upon Tyne. Myslím, že plavba trvá okolo 17 hodin (přes noc) a je několik možností, jak naložit se psem. Tuto možnost jsem nikdy nevyužila, nemám tedy reálné zkušenosti, avšak info jsem si zjišťovala. Buď si můžete připlatit za kajutu, do které mohou psi (nabídka je velice omezená a doporučuji kontaktovat dost předem). Nebo nechat psy v autě a domluvit se s personálem že vás doprovodí, abyste je mohli vyvenčit. Jsou tam na to speciální místa. Nejsem si uplně jistá, jak je to s povinností mít pro psa v autě klec, či se psi dávají do klecí někde na trajektu. S tím bohužel neporadím. Mě se tento trajekt nikdy nevyplatil, jelikož cestuji sama, kajuty jsou drahé a mám velice ekonomické auto, tak jsem vždy radši o něco více řídila. Pokud ale cestujete ve více lidech, věřím, že by se to mohlo vyplatit. Ušetříte si tím spoustu najetých kilometrů přes celou Anglii.

Pokud již ve Skotsku jste a cestujete na nějaký z přilehlých ostrovů, psi mohou vždy s vámi na palubu, většinou tam bývají vyhrazená speciálně místa pro lidi se psy. Nemusíte je tedy nechávat v autě.

Proč zrovna Skotsko?

V bývalé práci jsem měla možnost vyrazit někam na stáž. A jelikož jsem pracovala v ovocnářském výzkumu a Skotsko má velice pokročilé pěstování drobného ovoce a významný výzkumný institut, dostala jsem se právě sem a změnilo mi to život. Když jsem zrovna nepracovala, cestovala jsem po okolí a Skotsko mi doslova učarovalo. Jedním slovem – příroda. Příroda je tu opravdu neskutečná, nepopsatelná, divoká, magická. Tolik hor, na které se dá vylézt, tolik zákoutí co prozkoumat, tolik jezer co u nich pozorovat západy Slunce. Nejsem velký fanoušek historie, ale ty hrady co tu jsou, to je něco neskutečného. Pro mě to byl naprostý ráj, cítila jsem se tu jako doma a věděla jsem, že bych Skotsko ráda poznala o něco víc. Naštěstí se mé přání vyplnilo.

Otázka na ubytování – tu už mi ale zodpovíš v předchozích otázkách, tak spíš jen jestli jste třeba spali někde v autě, tak i tipy na místa, kde se to dá a jestli se to ve Skotsku vůbec dá..?

Momentálně bydlíme v malé vesničce Meigle, kousek od Dundee. Je to poměrně strategické místo, odkud se dá vyrážet na všechny světové strany.

Ve Skotsku není spaní v autě či ve stanu žádný problém, je to povolené a lidi nedělají problémy. Samozřejmě si nemůžete rozbalit stan na soukromém pozemku. Ale lidé tu jsou velice přívětivý, kamarádský, ochotný a slušný, takže se stačí zeptat 🙂 když tedy porozumíte skotskému dialektu, což je občas opravdu tvrdý oříšek! Jinak je zde spoustu parkovišť hned u přírody a u treků, kde se dá bez problému spát v autě. Pokud si někdo nepřeje, aby se na parkovišti nocovalo, bude tam přímo cedule No overnight staying/camping/parking apod. Prosím respektovat. Vždy jsem však místo na spaní bez problému našla. V autě spávám v podstatě každý víkend, když vyrážímě na víkendy za cestováním a dobrodružstvím. Parkování na noc vybírám většinou při cestě, prostě uvidíte krásné místo, tak tam přespíte 🙂

Z pár míst bych třeba vypíchla:

– Cairngorms národní park – jakékoliv parkoviště na cestě z Spital of Glenshee do Braemaru

– Cairngorms národní park – parkoviště u Loch an Eilein (krásné jezero s hrádkem na ostrově)

– Cairngorms národní park – Glenmore – na cestě z Glenmore do lyžarského střediska je parkoviště s krásným výhledem na hory, jezero a lesy

– Fortrose – buď kemp hnedka u pláže a majáku, nebo já tam spala jen tak v autě – super místo pro pozorování delfínů

– okolo Loch Rannoch, je tam několik míst kde se dá parkovat a spát

– Glencoe – úžasné místo s neuvěřitelnými horami a výhledy, je tam několik míst kde se dá parkovat

– Loch Etive – dá se spát přímo u jezera, krásné místo uprostřed hor

– Silver Sands na cestě do Mallaig – nádherné bílé pláže, je tam myslím i kemp

– Neist point lightnouse – na ostrově Skye, parkování a přespání není nic moc, ale místo je o to úžasnější

– Butt of Lewis Lighthouse – opět spaní u majáku, nejsevernější maják na ostrově Lewis, Vnější Hebridy

– Uig Beach, ostrov Lewis, vnejší Hebridy – kemp hned u pláže, neplacený, se záchody a sprchami

– Horgabost beach – ostrov Harris, vnější Hebridy – kemp hned u pláže, sociálky, myslím 10 liber za noc či podobná cena

– Duncansby Head Lightnouse – maják u John O Groats – úplný severo-východ pevninského Skotska – trasa NC500 (North Coast 500)

– Dunnet Head Lighthouse – nejsevernější maják pevninského Skotska – trasa NC500 – celkově je na trase NC500 spoustu nádherných míst, kde se dá zastavit a přenocovat

– národní park Loch Lomond – jelikož je to nejnavštěvovanější park ve Skotsku (je blízko Glasgow), tak tam platí jakýsi camping management – popravdě moc nevím, jak to tam chodí, ještě jsem tam nespala.

– Kilchurn castle – spát se dá buď na parkovišti u něj, nebo u silnice s výhledem na něj

– Brought of Birsay parkoviště – ostrovy Orkneje, hlavní ostrov – u ostrova na kterém je maják, dá se tam dojít pouze za odlivu

Výlety, výlety, výlety. To nejvíc, co nás zajímá! Kam vyrážíte?

Vůbec nevím, kde začít 🙂 Máme za sebou stovky výletů a všude je krásně 🙂

Na úvod jenom podotknu, že počasí je zde ve Skotsku extrémně nevyzpytatelné. S oblibou říkáme, že se střídají 4 roční období v jeden den. Buďte proto prosím vždy připraveni i na tu nejhorší možnost, počasí se tu opravdu mění mávnutím proutku a umí být dost extrémní. Hlavně když jdete do hor… opravdu to někdy může být až hazard se životem. Pořádnou mapu, kompas, gps. Dále zde platí volný pohyb – spousta turistických cest vede přes místní farmy – je dovolené se na pozemcích pohybovat, ale vždy za sebou musíte zavřít bránu, pokud nějakou projdete. Všude se tu totiž pasou ovečky či jiné zvířectvo. S čímž se pojí dost podstatná věc – mějte psa na vodítku, pokud si nejste jistí, že nebude prohánět zvířata. Jinak se zde obecně tolerule pes na volno, pokud ho máte pod kontrolou. Samozřejmostí je sbírání teplých psích hovínek, pokud zrovna nejste někde na treku v přírodě 🙂

Protože rádi chodíme, používám pro plánování treků stránku www.walkhighlands.co.uk – zde je v podstatě shrnuta většina „chodícich“ možností ve Skotsku – od krátkých procházek, po několikadenní náročné treky. Trek se dá vyhledat podle oblasti, kde ho chcete podniknout, stačí v mapě vybrat. U každého takto vybraného okresu vyjede množství treků, které jsou rozdělené podle obtížnosti (ukazatel botičky – 1 bota lehký, 5 bot nejtěžší) a je uvedena i kilometráž. Po rozkliknutí vybraného treku se vám zobrazí podrobné informace – kilometráž, převýšení, popis treku (občas se vážně hodí si to přečíst, dozvíte se tak třeba že budete brodit řeku apod.), fotky, odkaz na počátek treku v google mapách a hlavně bog factor – důležitá věc – v podstatě vám to prozradí, jestli se budete brodit bažinami nebo půjdete vcelku v suchu (1 nejmíň bažin, 5 nejvíc). Po rozkliknutí získáte i pdf mapy.

Většinou když is najdete nějaký trek v dané oblasti a dáte si vyhledat přes google mapy počáteční místo, jedná se o parkoviště, kde se dá většinou krásně přespat.

Ve Skotsku je 282 hor klasifikovaných jako Munro (hora vyšší než 3000 stop, nebo 914 m), 221 hor klasifikovaných jako Corbett (mezi 2500 a 3000 stopami, 762-914 m) a nepočítaně menších kopců. Pro milovníky horské turistiky je určitě z čeho vybírat!

Kromě chození po horách výletujeme všude možně i autem, troufám si říci, že máme Skotsko opravdu proježděné. Při objevování nových míst používám dost často mapy.cz a jejich tipy na výlety.

Napíšu vám sem několik tipů na různá zajímavá místa:
Hory

– oblast Torridonu (úchvatné kopce, je zde i kemp ve vesnici Torridon, vstup je do něho volný a příspěvek se platí v místních sociálkách do kasičky) – lidé si zde věří

– ostrov Skye – Red and Black Cuillin – pro pokročilé horaly s vybavením, se psem se dá dobře vylézt pouze na tři hory – já mám za sebou pouze Bruach na Frithe, za ty výhledy to stálo!

– Assynt – Stac Pollaidh (cca 4 km okruh, je to stoupačka ale nic hrozného), Suilven – nejikoničtější hora Skotska, bohužel jsem se na ni ještě nedostala

– Ben Nevis range

– Arrochar Alps – v Ben Lomond národním parku, hora Cobbler – hodně turisticky navštěvovaná. Je sice nádherná, ale moc lidí a drahé parkovné (10 liber na den)

– Ben Lawers range,

– Cairngorms národní park – nepočítaně kopců

Jezera

– Loch Morlich – uprostřed Cairngorms národního parku, je tam krásný lesopark, bývá dost navštěvovaný turisty

– Loch and Eilein – kousek od Loch Morlich, má zříceninu uprostřed na ostrůvku, dá se tam parkovat a spát

– Loch Etive – dá se k němu dostat po malé silnici z Glencoe, dá se tam i dobře spát v autě

– Loch Shiel – u Loch Shiel se nachází jednak památník (pamět už mi moc dobře neslouží a zapomněla jsem čeho památník to je), ale hlavně se tam nachází i Glenfinnan Viaduct, aneb most z Harryho Pottera (na mostě se dá chytit i projíždějící parní vlak, mám pocit že okolo 10:45 hodin dopoledne). Spát tam je myslím na parkovišti zakázané, ale už dvakrát jsem tam spala (cedule jsem si všimla až poté)

– Loch Tummel a Loch Rannoch – poklidná jezera, dá se u nich různě spát a nabízí hodně možností k procházkám v lesích

– Loch Lomond – největší skotské jezero

– Loch Ness – nejhlubší jezero, příšeru jsem tam zatím neviděla. Je extrémně turistické, dle mého jsou tu mnohem hezčí jezera, která stojí za návštěvu.

Pláže

– Isle of Harris – ostrov Harris, vnější Hebridy. Nejkrásnější místo na pláže šikoro daleko. Ostrov je vcelku kopcovitý a v kombinaci s bílými písečnými plážemi jde o neodolatelnou kombinaci. Nehledě na to, jak se tam psiska vydovádí. Jmenovitě např. Luskentyre Bay, Uig Bay (kemp), Hushinish Bay, Horgabost Bay (kemp)

– Coral Beach – na ostrově Skye, tvořena z korálů

– spousta pláží na severu a severozápadě Skotska – nejlépe se objevují když se vydáte na roadtrip North Coast 500 – vřele doporučuji, ale raději bych vyrazila mimo turistickou sezónu, silničky tam jsou opravdu úzké

– Silver sands – na cestě z Arisaig do Mallaig

– Lunan Bay – na východním pobřeží

– Dingyshowe Bay – Orkney ostrovy, na hlavním ostrově

Hrady

– do některých hradů psy mohou (jedná se spíš o zříceniny) – ke každému připíšu, jestli tam smí nebo ne

Eilean donan Castle – cestou na ostrov Skye

Dunnotar castle – úchvatný hrad na skále, doporučuji při západu Slunce, psi mohou

Stirling castle – ještě jsem tam nebyla, ale prý stojí na návštěvu – bez psů

Edinburgh castle – psi nesmí ani na nádvoří

Inveraray casle – psi mohou okolo do zahrad, dovnitř ne

Kilchurn castle – zřícenina, psi mohou na vodítku jelikož se tam většinou pasou krávy. Krásný výhled je na Kilchurn castle z vedlejší silnice vedoucí do Cladich

Dunrobin castle – úchvatný hrad (spíš zámek) s nádhernými zahradami, psi nesmí ani do zahrad, mají tam dravce

Zajímavosti

The Kelpies ve Falkirku – 30 m vysoké sochy koňských hlav

Falkirk wheel – rotující výtah pro lodě

Standing stones – Isle of Lewis, Orkney Islands – stojících kamenů je tu několikero, uvádím tyto dvoje, vše přístupné se psem.

Historie

Je zde spoustu historických nalezišť, já však na historii bohužel moc nejsem a chodím spíš po přírodě, proto v tomto ohledu moc neporadím. Naposledy jsem byla na Orknejích (ostrovy na severu Skotska) a tam je to takový malý neolitický ráj.

Zajímavá městečka a vesnice

Pitlochry, Montrose, Stonehaven, Durness, Lochinver, Plockton, Fort Augustus, Oban, Callander, St Andrews, Portree, North Berwick

Opravdu tady jsou nádherné výhledy v podstatě všudě, koupat se dá taky téměř všude, pokud jste dostatečně otužilí 🙂

Když si vlastně na stáž vyrazila, tak si hned věděla, že vezmeš Boogieho s sebou? Jak si to řešila s ubytkem? Jak se obecně na psy ve Skotsku nahlíží? Píšeš, že některý hospody jsou dogfriendly, takže asi i některý nejsou… To u nás moc neznáme, psi s náma můžou skoro všude. Tak kdybys ještě na tohle téma zmákla pár řádků 🙂

Poprvé jsem na stáž do Skotska vyrazila na měsíc na podzim 2017, kdy byl Boogiemu jeden rok. V tu dobu jsem vůbec o stěhování neuvažovala. Za rok jsem ale byla vyslána znovu na měsíční stáž na to samé místo, a už se ve mě začaly mísit pocity, že by to nebylo tak špatné, se tam přestěhovat. Rozhodila jsem tedy pracovní sítě a vrátila se do ČR. Na jaře 2019 mi přišel email od mého skotského šéfa, že se mu uvolnila pracovní pozice a jestli bych se o ní nechtěla ucházet. Prošla jsem kolečkem pohovorů a bylo rozhodnuto, za tři týdny se stěhujeme do Skotska 🙂 Bylo to opravdu hodně narychlo, doteď nechápu, jak se to podařilo. Obrovský dík patří mým rodičům a kamarádům, kteří mi pomohli zrealizovat super rychlé stěhování a následně i vyklizení bytu po uběhnutí výpovědní doby, bez nich bych to nedala.

S ubytkem ve Skotsku jsem měla obrovské štěstí, jelikož jsem během tří týdnů našla pokoj ve sdíleném bytě, kde nevadil pes. Jinak si troufnu říct, že sehnat ubytování se psem je zde ještě obtížnější, než v ČR. Většina bytů je pronajímána přes agentury a ty psy nedovolují. Když se chcete přestěhovat, nemáte zrovna na výběr.

Skoti milují psy! Potkáte jich tu opravdu spoustu, na vesnici má psa půlka obyvatel. I ve městě je koncentrace dost veliká. Paradoxem je, že i když Skoti psy milují, tak sehnat ubytování je dost těžké a psy nemohou do naprosté většiny restaurací, kaváren. Do hospod se vám většinou poštěstí psa vzít (třeba síť pivovarů a hospod Brewdog je hodně dog-friendly a mají i dobrá piva). Když budete cestovat po Skotsku, potkáte dost tzv. Café – místní kavárny. Většinou se jedná o kombinaci kavárny, takové základní restaurace a třeba obchodu s místními výrobky. Tam psi většinou nesmí, jen když mají terasu, tak se sezením venku nebývá problém. S restaurací moc nepočítat, že by tam pes mohl, i když také se samozřejmě najdou vyjímky. Bohužel na toto moc tipů nemám, jelikož mě ze začátku odradilo, že Boogie by se mnou nikam nemohl, tak to věšinou řeším tak, že si vezmu polévku s sebou, nebo když vidím že mají zahrádku, tak posedíme tam 🙂 Celkově si ale myslím, že úroveň gastronomie je v ČR na vyšší úrovni než ve Skotsku. Samozřejmě můžete narazit na velice dobrou restauraci s úžasnými čerstvými mořskými plody (mňam!), ale spousta restaurací vám nabídne jen toasty, panini, burgery, fish and chips, apod. Chce si to udělat trochu průzkum, jestli se chcete dobře najíst 🙂

Vcelku dobře a za rozumnou cenu se dá najíst v kavárnách u obchodních domů – zajít si třeba na Skotskou snídani (full scottish breakfast). Jinak je tu v restauracích celkem draho – burger cca 12-20 liber, fish and chips 10-15 liber, nebo např. scallops (mušle sv. Jakuba) za 25 liber, apod. Samozřejmě se to liší dle lokality.

Pár tipů:

Applecross Inn – taková postarší hospůdka ve vesnici Applecross, vede k ní brutální silnice! Jmenuje se Bealach na Ba – nedoporučuji nezkušeným řidičům! Ale restaurace je super, úžasné mořské plody, psy mohou i dovnitř, jen bývá hodně plná a turistická

Již zmíněný Clachaig Inn v Glencoe, kde prý i dobře vaří, nebo Food in the Park v Blair Atholl – to je ale pouze fast food stánek, nikdy jsem tam jídlo neměla, chodíme tam jen na hudbu a pivo 🙂

Bohužel víc moc neporadím, většinou se stravuji z vlastních zásob někde s úžasným výhledem.

Co ještě doporučím, tak hledat místní festivaly, bývá na nich úžasná atmosféra. Jen tak namátkou uvedu Real Ale and Gin festival ve vesničce Plockton – živá hudba, lokální piva a gin, při přízni počasí se koná venku. Mull Music Festival – festival na ostrově Mull. A již zmíněný Clachaig inn a Blair Atholl na živou hudbu. Nejlepší ale vždy máte, zeptat se místních, jestli se někde v okolí něco nekoná, moc rádi vám poradí 🙂 Malých festiválků se tu v létě koná vcelku dost.

Taková malá poznámka na konec – pokud máte rádi hory a divokou přírodu, jeďtě na západ, severozápad. Pokud máte radši pláže, hrady, krásná městečka, jeďte na východ, severovýchod 😉 Ale ideálně, když stihnete obojí 🙂

Jen závěrem ještě podotknu, že Skoti se rádi baví, rádi se napijí a poslouchají živou hudbu. A jsou opravdu přívětiví :). Přes léto hraje živá hudba například v Clachaig Inn v obci Glencoe (taková typická skotská hospoda, moje nejoblíbenější dog friendly hospoda, i když hudba bývá dost hlasitá, takže jak začnou hrát tak chlupáč jde spát do auta). Spát se dá buď na parkovišti An Torr, nebo je kousek vedle kemp Red Squirrel. Další místo, kam mohou na živou hudbu i psi (tam tak hlasitá není) je stan postavený vedle Food in the Park občerstvení ve vesnici Blair Athol. Nelekejte se, musíte projít tím občerstvením abyste se dostaly do party stanu. Spát se dá na parkovišti předtím, nebo na Glen Tilt Car Park.

A aby to neznělo všechno tak růžově, počítejte s tím, že opravdu dost často zmoknete…. ale v dešti a mlze má Skotsko také svoje kouzlo. Co je ale horší než déšť jsou midges – malé otravné kousající mušky, které zde jsou v podstatě cca od května do konce září.. Nepřála bych je ani nejhoršímu nepříteli. Nejlépe proti nim prý zabírá buď Smidge (koupíte v místních outdoor obchodech, mají i v normálních obchodech) nebo Avon Skin So Soft. Nejlepší ale budete mít, když si koupíte síťku přes hlavu a budete nosit dlouhé rukávy.. Můžete mít štěstí a vyhnout se jim, nebo jich taky okolo sebe můžete mít statisíce.. Přeji vám tu první možnost!

 

Moc děkujeme Alče Křenové za skvělej rozhovor a báječný praktický tipy!