Holandsko se psem

Holandsko se psem

Holandsko se psem? Jasně, i to jde! A dokonce se dvěma huskounama. Cestování se psem nemusí být jen o chození po horách. Dá se toho vidět spousta i v nižších polohách. Třeba v zahradách s tulipány nebo u moře.

„Naše smečka je pětičlenná. Moje jméno je Mirka, moje polovička je Pavel a máme „puberťačku“ Nikču a dva huskouny. Sama a Bruna. A ti nám změnili život. Před dvěma lety jsme si z útulku vzali Sama a neplánovali jsme druhého. Až postupem času jsme si řekli, že když jsme v práci, bylo by fajn, aby měl kámoše. A tak jsme si loni přivezli Bruna.
Bydlíme v Podještědí a máme to tu moc rádi. Většina volného času je strávená společně. Bydlíme v domku se zahradou, takže kluci mají prostor lítat po zahradě. Jinak chodí na kšandách. Jsou to prostě lovci.
Výlety podnikáme hlavně o víkendu. Během týdne jsme spolu na zahradě, jdeme se projet na koloběžce a letošní zimu jsme zkusili i saně.“

Kam přesně jste vycestovali a kdy? Jeli jste autem nebo jinak?
Letošní velikonoce jsme chtěli strávit jinak. Využít volna a prázdnin a vyrazit ven. Již dlouho jsme Nikče slibovali návštěvu tulipánů a tak bylo rozhodnuto. Pojedeme do Holandska. Naštěstí vyšlo i počasí, tak to bylo super.
Cestujeme našim Téčkem. Je to T5. Pro představu, auto vzhledově vypadá jako sanitka. Vysoké a dlouhé. V tom cestujeme, jíme a spíme. Rozhodovali a hledali jsme dlouho čím budeme cestovat. Nejdříve jsme chtěli obytku, ale náklady na pořízení pro nás vysoké. Karavan za auto? Super, ale to bychom museli pořídit i nový osobák. Tak jo, volba padla na Téčko a hledali jsme skoro rok. Někdy to bylo už zoufalství, že nic nemůžeme najít. Nakonec našli. Pavel to přestavěl, tak abychom mohli cestovat a bydlet v pěti. Máme to uzpůsobené jinak než většina lidiček, kteří cestují podobným autem. Naši huskouni milují cestování. Jakmile vidí auto, můžou se zbláznit. Náš veterinář říká, že  jsme jim pořídili boudu na kolečkách 😀

Kde jste se ubytovali/ubytovávali? Můžete ubytování doporučit?
Spíme v autě, když je v létě teplo tak i před autem. Tipy na spací místa vybíráme v aplikaci Park4night. Většinou to jsou stellplazy a jednou za 2-3 dny nějaký kemp. V Holandsku jich je mnoho a jak loni v Polsku, tak i letos v Holandsku jsme využili farmu. Tak tam to bývá taková pohodička.
A protože cesta do Holandska je dlouhá, tak jsme si ji rozložili.
Cestou tam jsme spali uprostřed města na stellplazu v Halle, další noc přímo u Keukenhofu (GPS 52.279701, 4.538210) . Je tam taková dlouhá ulička přímo u pole tulipánů a tam se dá přespávat. Další noc jsme chtěli spát přímo v Amsterdamu, ale bez rezervace ani ránu. Tak jsme putovali výše do přímořské vesničky Uitdam. Že je zde stellplaz u Eurocampu (chatičkový kemp, www.europarcs.nl) a je zde možnost sprch. Tak my se jeli podívat, jak stání vypadá. U to ho nás odchytl mladík. Na dotaz, zdali tu můžeme zůstat 1 noc, rozvážně kývl, že ano, ale ať jdeme na recepci. Zaparkovali jsme, všude habakuk místa. Recepční na náš jednonoční nocleh odešla, aby nám poté sdělila, že ne. Že je kemp Full. A to jako, když do Páji píchne, že teda její kolega nám dovolil se ubytovat a už máme místo. Tak šla znovu se ptát a tak nakonec místo bylo. Za naši posádku jsme tu nechali 39 E.
Další noc jsme strávili u farmáře u městečka Makuum (http://minicampingdeweeren.jouwweb.nl) a tam naše smečka zaplatila 20 E (sprcha a wc). Poslední noc byla zase na půli cesty. Spali jsme uprostřed Magdeburku u Labe.

Kam jste vyráželi na výlety, jak to bylo dlouhý, náročný?
První výlet, který jsme podnikli byla návštěva sítě mlýnů v Kinderdijk-Elshout. Auto jsme nechali na camper parkingu (camperpark-kinderdijk.com) a můžete zde i přespat. Odsud jezdí autobus přímo k mlýnům, ale my se chtěli projít. Prošli jsme skrz městečko a došli až k mlýnům. Můžete se zde projet na lodičkách nebo si zaplatíte vstupné a podíváte se i dovnitř dvou mlýnů. Různě zde můžete procházet mezi těmi mlýny a kanály. Nám ta procházka i s cestou k autu vydala okolo deseti kilometrů. Záleží jen na Vás kde zaparkujte, zda se svezete busem (pejsky sebou berou) nebo zda si uděláte krásnou procházku.
Ještě večer jsme doputovali k moři u vesničky Noordwijk. Zde, u válečného muzea (https://atlantikwall.nl/en/) můžete nechat auto. Bacha, okolo muzea je plot a běhají tam živí králíci 🙂 Mezi muzeem a posledními domky vede cesta na pláž a ta je přímo pro pesany 🙂 jsou zde i restaurace, kam můžete s pejsky a to je fajn. Naši huskouni mají rádi vodu a koupají se i v moři 🙂
Další den jsme zavítali do zahrad Keukenhofu. Pejsci sem mohou, akorát nesmí do skleníků. Doporučujeme zajet ihned po ránu. Otevírají v 8. Tentokrát jsme zahrady opouštěli již v 11. Bylo zde moc lidí. Byl sice všední den, ale svátky a krásně.
V sobotu jsme se přesunuli do městečka Volendam. Je to krásné rybářské městečko s úžasnou architekturou. A o kousek vedle je vesnička Edam. Tu jsme také navštívili. Město dalo název zdejšímu sýru Edam, česky eidam. A každou středu od července do srpna se zde konají sýrové trhy.  Procházíte se zde mezi kanály, krásnými domečky a koupíte si zde hodně sýra.
Odpoledne jsme strávili cestou výše na sever. Zastavili se u několika polí s tulipány a hyacinty. Vše je nádherně barevné a krásně voní.
Sever Holandska jsme přejížděli po 32 km dlouhé hrázi Afsluitdij. Dá se zde zastavit na určených místech a jít na vyhlídky odkud máte nádherné výhledy.
Posledním větší procházku jsme měli po cestě domů. V Magdeburgu v Německu. Je zde mimoúrovňová lodní křižovatka a lodní výtah. My si udělali 7 km procházku, abychom si prohlédli zdymadla, výtah a křižovatku. Pokud se chcete projít déle, můžete dojít až ke dalším zdymadlům. A pokud máte hodně času, můžete si udělat výlet i na lodičce.
Byly po cestě nebo přímo na místě nějaký další super místa? Třeba na koupání nebo jen tak na čumendu? 🙂
Tak určitě další super místa byly, ale už jsme to časově nestíhali. Měli jsme třeba v plánu ještě městečko Gouda a pobřeží okolo Haagu. Ale za těchto pár dní jsme to všechno nestíhali. Pavlovi se tadyta rovinatá krajina s mnoha kanálky velmi zalíbila. Je vystudovaný stavař a tak i díky němu navštěvujeme spíše technické stavby a památky. Takže třeba jsme neplánovaně zajeli i do městečka Den Helder. Je to přístavní město, najdete zde domovskou námořní základnou pro nizozemské královské námořnictvo. Ve městě se také nachází vojenská Akademie královského námořnictva a Muzeum královského námořnictva. Do muzeí s pejsky nechodíme, nám se stačí kochat venku. Před muzeem je třeba k vidění ponorka.
Ke koupání s pejsky určitě doporučujeme tu pláž u Noordwijku. U toho „stellplaz – campu“ Eurocampu jsem si všimla cedulek, že pejsci do vody nemohou. Možná v tuto roční dobu to tam nikdo neřeší, spíše budou přes léto.
Jak jste se na dovče stravovali? Můžete doporučit třeba nějakou restauraci, kde jste byli i s chlupáčem?
Většinou se stravujeme sami. Pokud se jdeme někam najíst, tak většinou vyhledáváme restaurace, které mají zahrádky. Ale již jsme navštívili pár restaurací i uvnitř (přes zimu zahrádky nejsou) a setkali jsme se pouze jednou se zamítnutím.
Jinak naši pesani v osobáku cestují v kufru. V tomto autě jezdí připoutaní. Mají kšandy a jsou připoutáni k podlaze. Máme takovou lištu v podlaze s oky a ty se dají přemisťovat. Sam velmi rád kouká z okna, tak věčně sedí na sedačce a kouká. Bruno si lehne a spí.
Mirku a její smečku můžete sledovat i na facebooku, instagramu nebo na blogu www.huskynatripu.cz.