Leba

Leba

Darča a Michal se se svými australačkami rozhodně nenudí. Loni v září vyrazili dokonce do Polska k moři, což se dle popisu jeví jako dokonalá dovolená.

„Jsme čtyřčlenná smečka ze Šumperka – Darča, Michal a dvě australačky Lexa a Amy. My s Michalem jsme se poznali před 4-mi lety právě díky našim holkám ☺ Já s Lexou dělám aktivně agility, nosework a rekreačně poslušnost (sem tam se připravujeme na nějaké zkoušky). Amy s Michalem dělají nosework a rekreačně běhají. K tomu volný čas doplňujeme běháním u kola, vyjížďkami na koních a občas různými dogtreky nebo závody, jako je Hard dog race, Czech dog run, atd. Plus samozřejmě brázdíme Jeseníky, co se dá a když to jde, tak vyjedeme někde do okolních států na psí dovču. „

Kam přesně jste vycestovali a kdy?

Do Leby v Polsku jsme se vydali po dlouhém rozmýšlení, kam se psama k moři. Nakonec nám vyšlo Polsko jako ideální destinace kvůli teplotní situaci (holky moc nemusí vedro) a taky kvůli finanční stránce, protože ve finále nás tahle dovolená vyšla levněji, než třeba dovolená v Beskydech ☺ Nakonec jsme museli dovolenou odložit místo sezóny až na září, což bylo na jednu stranu super kvůli množství lidí – bylo opravdu všude prázdno a psi mohli i tam, kam v sezóně nesmí. Na druhou stranu počasí už bylo horší a dost deštivé. Hodně restaurací  už bylo zavřených.  Letos volíme stejnou destinaci, ale vyrazíme v červenci ☺ Koupat se rozhodně v září už nedalo, ale psům to nevadilo a plavčili o 106 ☺ 

Na cestu jsme se vydali autem a trvala nám něco málo přes 9 hodin i s přestávkama na venčení a holky i my jsme to zvládli kupodivu výborně.  Zpátky jsme jeli přes Gdaňsk a pak směr Ostrava až do Šumperka. (O cestě tam píšu níže a nedoporučuji ☺ ) 

Kde jste se tam bydleli?

Ubytovaní jsme byli v OW Wilk, kde máte vlastní apartmán, můžou tam pejsci a je tam i místo na parkování. Jinak je to přímo ve městě, takže super výchozí bod. V apartmánu je koupelnička, malá kuchyňka a postele. Pro nenáročné psí lidi určitě můžu doporučit ☺ Jen se připravte, že paní na vás suverénně mluví jen polsky, i když nerozumíte a snažíte se ji přesvědčit k angličtině. No ale nakonec jsme stejně celý pobyt nic nepotřebovali ☺ Jen tam nebyla možnost stravy, ale my si bereme svoji. Navíc všude byly obchody a restaurace, kde jsme se slušně najedli a za super cenu. 

Výlety, výlety, výlety. To nejvíc, co nás zajímá! Kam jste vyráželi, jak to bylo dlouhý, náročný?

Co se týče výletů, tak jsme hned vyrazili omrknout pláže kolem města a byli jsme nadšení. Je to úplně jiné, než na jihu. Po pláži se můžete vydat oběma směry od města pryč a pořád jdete po krásném písečném širokém pásu, který zdánlivě nekončí. Na obě strany vede nejmíň 20km úplně průchozího pásu podél moře a všude kolem nádherné borovicové lesy !! Už kvůli těm lesům se vracíme, byla to krása.
Nemohli jsme vynechat návštěvu Slowinského národního parku, který je plný písečných dun a je tam i mrtvý les, kde stromy vlivem písku vyschly a zůstaly jen kmeny trčící ze země. Do parku mohli i pejsci, ale na vodítku. Dá se k němu krásně dojít přímo z Leby po pláži. Je to asi 6km a zpátky se dá vrátit po cestičce vedoucí podél Lebského jezera.  Celkově nenáročný, asi 16km dlouhý výlet. Všude jsou rovinky. Kolem Leby snad celkově není žádný kopeček ☺
Druhý den jsme vyrazili autem do městečka Czolpino, ze kterého se dá dojít k majáku. Tam můžete uvázat pejska a podívat se nahoru na vyhlídku. Potom se dá jít na pláž a malým okruhem přes vojenské bunkry zpátky k autu. Tady možná malý kopeček byl, ale nic náročného. Celkově výlet tak max. 7-8 km.
Víc výletů jsme nestihli, protože jsme bohužel byli jen na 3 dny, ale zbylý čas jsme si užívali na nekonečných plážích, nebo procházkami v Lebském přístavu.  Ausinám se moc nelíbili zakotvené vrzající lodě ☺ bylo to podezřelé.  I mimo sezónu se všude nacházely stánky s čerstvými rybami.

Po cestě tam jsem měla super nápad stavit se na tajemném místě Křivý les ! Na fotkách to vypadá jako horový les, plný podivně pokroucených borovic. Já jako nadšenec do hororů jsem ten les potřebovala vidět. Proto jsme se drkotali strašnými cestami a vypadalo to, že trasa nikdy neskončí  (proto jsme zpět zvolili trasu přes Gdaňsk a Ostravu). Když jsme po celkem dlouhém hledání les našli, jednalo se jen o skupinku pár stromů uprostřed lesa obklopené odpadky.  Fakt to nestálo za tu cestu.  Přiložím fotku, jak jsem si les představovala a jaká byla realita ☺ 

Jak jste se na dovče stravovali? Můžeš doporučit třeba nějakou restauraci, kde jste byli i s chlupáčem?

Konkrétní restauračky si už nepamatuju , ale Leba je jich plná. Je to turistické centrum, takže o možnosti stravování není nouze. A kam jsme šli, tam mohli pejsci a dokonce nám i většinou donesli misku s vodou ☺ jídlo bylo všude skvělé. Snídaně a večeře jsme si vařili v apartmánu. Jinak doporučuju zkusit cukrárny a jejich vafle plněné nutellou ☺ je to prasárna století.