Švýcarský roadtrip

Švýcarský roadtrip

Barneymu (kříženci (nejspíš) border kolie a malamuta) je právě teď rok a půl a bydlí se svojí paničkou a páníčkem na okraji Prahy a všechen volný čas se točí především kolem Barneyho. Věnují se společně dogtrekkingu a dogscooteringu – ale vše pouze rekreačně, pro zábavu. Rádi cestují a mají rádi přírodu. A tak vyrazili do Švýcarska na roadtrip a viděli toho fakt spoustu!

Švýcarskej roadtrip… Jak vás to napadlo?
No, Švýcarský roadtrip… To byl takovej můj trošku výmysl 😀
Chtěli jsme vyrazit někam na dovču, ale ani jeden nejsme typ kterej by tejden proválel někde na pláží s drinkem v ruce. A hlavně sme chtěli s sebou vzít i Barneyho. Je to takovej náš ocásek, kterej s náma jezdí všude:). Ale na žádný pořádný dovče sme ještě společně nebyli. Takže tohle pro nás byla premiééééra.
Nejdřív bylo v plánu zajet do Rakouska k jezerům a Švýcarskem jen projet někam do Itálie zhurba na 5 dní. Ale nakonec sme si řekli, že Švýcarsko sme pořádně neviděl ani jeden a tak, že letos vyrazíme jenom tam a rovnou ho projedeme celý :). JO, fakt celý! 😀 No nejsme blázni, ale většinou to, co si umanem, taky realizujem.
Každopádně Švýcarsko se pro nás zdálo jako ideál – ne moc velký vedro, hodně překrásný přírody a na každým rohu jezero, řeka nebo vodopád.

image

A kam jste teda vyrazili?
Napíšu jen takový hlavní zachytný body. Vyráželi jsme v sobotu odpoledne přes Německo k Bodamskému jezeru, tam jsme taky strávili první noc.
Pak naše trasa vedla od Rýnských vodopádů do Zurychu, Schwyzu (kde jsme v horách spali další noc a to bylo mimochodem nejhezčí místo, kde sme spali). Dál přes Luzern, Bern, Thun, Interlaken, Fribourg, Neuchatel, Creux du Van, Yverdon, Geneva, Lausanne, Montreux, Sion, Zermatt, Bellinzona, Locarno, Lugano, a tady jsme se rozhodli, že sjedeme cca 230km do Itálie do Janova na zmrzku a k moři a na cestě zpátky jsme se rozhodli zůstat přes noc u Lago di Como. Pak jsme se vydali do St. Moritz a dál přes Davos do Lichtenštejnska a zpátky na náš začátek k Bodamskýmu jezeru. 🙂 Takže vlastně celej takovej okruh Najeli sme přes 4000 km. Domu sme dorazili v noci z pondělí na úterý (na cestě cca 9 dní).

Tý jo, tak to jste toho najeli hodně. Byl čas i na nějaký výlet?
Jasně, že byl čas na výlety :)) Třeba jeden z nejlepších byl lanovkou k největšímu Alpskýmu ledovci Aletschgletscher a turistika tam. Pak taky v St.Moritz pozemní lanovkou na horu Muottas Muragl a odtud výlet k Lej Muragl. Nebo výlet na Raiffeisen Skywalk – lanovej most. Taky bezva 🙂
Výletů bylo hodně, ikdyž třeba nebyly uplně celodenní.

image

Líbilo se ti někde vyloženě nejvíc? Nějaký highlighty z cesty..?
Že by se mi někde líbilo vyloženě nejvíc, no to se asi říct nedá.. Švýcarsko je fakt nádherný úplně celý. Je to těžký. Ale třeba St.Moritz a okolí je super krásný. Průsmyky Furkapass a Sustenpass dechberoucí. Rýnský vodopády taky zážitek. Krásně bylo fááákt všude.

Kde jste přespávali? Ve Švýcarsku jsou na spaní někde venku nebo v autě dost přísná pravidla, pokud vím..
Přespávali sme celou cestu v autě. Původně sme měli jet VW passat combi, ale nakonec NAŠTSTÍ Honza přišel s tím, že pojedem 8 místným VW Transporterem. Což byl fakt super nápad. Vyndali jsme třetí řadu sedaček a vzniklo super místo na spaní – na dýlku asi 195 cm a na šířku cca 140 cm. Lóže pro krále :D. Takže sme tam šoupli matrace a bylo to skoro jak doma. Vezli sme s sebou i stan, ale ten sme ani jednou nepoužili.
Jinak za celou cestu sme v kempu spali jen 2x a to u Lago di Como a kousek u Zermnattu. Jo a ještě jednu noc sme vlastně spali na takovym jakoby oplocenym parkovišti pro karavany. Jinak v horách a na běžných parkovištích. Narazili jsme i na místo přímo vyhrazený cedulí pro noční přenocování. V tomhle je Švýcarsko super, že, co se týče hygieny, tak na větších benzínkách jsou i sprchy.
Co jsme slyšeli pravidla tam asi přísný jsou, ale my naštěstí žádnej problém nikde neměli. Vždycky jsme se snažili nikde nepřekážet a nebejt moc nápadný :). V horách sme normálně vyndali stolek a vařič, zastrčili za auto a vařili.

image

Můžeš nám dát tipy na místa na přespání? Někde, kde jste byli schovaný a nikomu ste nevadili..? To se může dycky hodit. 😀
S tipama na místa na přespání to bude horší, nikde sme to nikde neplánovali. A ani nikam nezapisovali. Ale co vim, tak to nejhzečí místo bylo v horách nad Schwyzem když se jde právě na Raiffeisen Skywalk. ( bylo to zhruba tady – 47.056089, 8.660238 )
Pak u Creux Du Van je farmička a restaurace Le Soliat a u ní velkej plac, kde se dá přespat a nidko nic neřeší – a ráno za náma dokonce přišel nějakej farmer, že nás jde pozdravit a pokecat a že jde počítat krávy 😀 (Slovák). :)) Takže super. ( 46.9360400N, 6.7157000E ).
Pak co si pamatuju tak to oplocený parkoviště (placený) pro karavany bylo tohle – http://camperareatamaro.ch/
Ale mají tam upozornění, že je to pouze pro karavany. No nás nikdo neřešil. Naštěstí.

Kontroloval vás někde někdo? 
Co se týče kontrol, tak nás zastavili celekm dvakrát .. Na silnici před St. Moritz (když sme jeli od Lago di Como) a pak u Lindau. Tím, že sme jeli transportérem s černejma oknama tak je spíš zajímalo jen to, jestli vzádu někoho nevezem. Tak nakoukli a ani nechtěli vidět papíry ani občanky ani Barneyho pas.

Jak Barneyho přepravujete (má boudičku)? a jak zvládá cestu autem?
Barney je ostřílenej cestovatel. Jezdí s náma fakt všude (i do práce). Takže v autě je od malička každej den. Takže to mu problém nedělá. Sedí nebo leží a kouká z okýnka. 🙂
Jezdí na zadních sedačkách s cestovním pásem a takovou velkou plachtou s vystuženejma stranama – která mu tam dělá takovou vanu.

Podle čeho jste vlastně roadtrip plánovali – sháněli jste někde tipy nebo si sami vytipovali hezký místa?
Hele Švýcarsko má tohle strašně vymakaný, maj svoje webový stránky kde maj přímo i navrženej nějakej okruh Švýcarskem jako RoadTrip. A dá se tam vyrtuálně projet celá ta trasa a každý zajímavý místo po cestě. Plus nějaký info tam je.
Jejich trasu sme nejeli ale udělali si svojí – podobnou, ale ty jejich stránky mi při tom plánování strašně pomohly. (http://grandtour.myswitzerland.com/). Fakt to maj moc super udělaný.
A pak jsem různě hledala po netu zajímavý místa a měla jsem takovýho malýho průvodce, ale tam bylo spíš info o městech. A do mapy sem si všechny místa, který chcem vidět označila. 🙂

image

Píšeš, že jste spali u Zermattu, kolik tam stála noc, pamatuješ si?
Kousek u Zermattu, no 80 km cca.. 😀 :)) Ale tak je to kousek.. 😀
Byl to kemp v Oberwaldu (https://holidaycamp.jimdo.com/), kterej mimochodem moooc doporučuju. Moc milá paní a ještě k tomu tam mají psí spřežení (cca 34 pesanů). Je to tam moc pěkný a čisťounký. A za sprchy už se nic neplatí. Stálo nás to myslím kolem 28 EUR (2 dosp, Barney a auto).

Bylo něco, co tě po cestě překvapilo?
Nepřekvapilo mě tak nějak extrémně asi nic. Jen to, že ať jedeš kdekoliv v horách v největších zapadákovech maj tam všude úplně luxusní silnice.

Kam pojedete příště? 🙂
Kam pojedem příště netušíme, je to vždycky takový spontání. 😀 🙂 Ale přemejšlíme, že se inspirujeme Lesem se psem a vyrazíme aspoň na víkend do Rakouska. Nebo mě láká Slovinsko. Tam sme ještě nebyli 🙂

image