Po dlouhé jsme vyrazili na víkend do českých luhů a hájů a to konkrétně na Šumavu. A tak rádi předáme dál dojem, kterej z ní máme.
Kam přesně jste vyrazili a kdy?
Vyrazili jsme poslední víkend v červnu, aby ještě nebyl takový nával lidí. No a zakempili jsme v Antýglu, což je nejen oblast na Šumavě, ale i kemp a penzion.
Kolik kemp stál?
Kemp byl za 300 Kč na noc pro dvě osoby, auto a psa. My zůstávali dvě noci, tak nám to přišlo jako fér cena. Za sprchy se ale platí, mají tam na ně automat a je to okolo 10 – 20 Kč, podle toho, jak dlouhou sprchu chceš. V kempu jsou hezký čistý záchody i sprchy a potom místnost na mytí nádobí a kiosek s limčou a zmrzlinou, který jsme ale nevyužili. Taky si v kempu můžete koupit dřevo, což je super na večerní ohýnek, který je tam normálně povolený, ohniště tam jsou všude a hojně se to tam využívá. Je to hezký jít večer po kempu a sledovat plápolající plamínky u každýho stanu a auta. Jeden pytel větších polínek je za cca 100 Kč a vydržel nám dva večery úplně v pohodě.
Co jste na Šumavě dělali?
Chodili. 🙂 Vyšlo nám krásný počasí, takže to byla paráda. Dvě trasy jsme absolvovali přímo z kempu, na třetí jsme si kousek popojeli. První den, nebo večer jsme vyrazili na krátkou procházku ke Klostrmannově mostu, trasa už je popsaná tady. Druhý den jsme šli o něco delší výlet na Tříjezerní slať, Modravu, Hradlový most a podél Schwarzenberského kanálu zpět do kempu, trasu najdete tady. No a třetí, poslední den, jsme vyrazili do Nové hůrky a odtud šli na jezero Laka. I přes krásný počasí a faktu, že byla neděle tam asi díky termínu nebylo tolik lidí, kolik je tam pravděpodobně normálně. Trasa výletu zde.
Proč jste si vybrali zrovna tyhle trasy? Podle čeho jste vybírali?
No, viděli jsme o Šumavě krásnej dokument z cyklu Krajinou domova II, kterej doporučujeme kudy chodíme. Je to fakt moc hezky udělaný. Tak jsme věděli, že chceme na Tříjezerní slať a na jezero Laka. Ohledně druhého jmenovaného Mára ještě našel dost šokující a zajímavej příběh o Staré hůrce, přes kterou vedla i naše trasa. Doporučuju si to nastudovat, než tam půjdete, budete pak to místo vnímat o dost jinak.
Tohle si zjišťujete běžně?
Většinou jo. Šumava je ale hodně zajímavá svojí historií, ať už tou vzdálenější, tak pak i na konci 19. století se tam dělo dost věcí. Taky se tam hodně proplétá spisovatel Klostrmann, kterýho budete na Šumavských trasách potkávat často.
Jakej dojem na tebe Šumava udělala?
Musím říct, že dost rozporuplnej. Co mi opravdu vadilo je množství asfaltu, kterýmu jsme se na našich trasách prostě neuměli pořádně vyhnout. A potom je to množství lidí. My to zvládli ještě v pohodě, ale i tak tam bylo hodně cyklistů a reakce ostatních, co tam byli týden po nás už jsou o dost nazlobenější. Šumavu bych příště určitě volila na jaře nebo na podzim. Co mě ale oslnilo je samozřejmě krásná příroda, zmiňovaná historie a množství hub. 🙂 Jinak mě hrozně překvapilo, že to na Šumavě nikde není moc do kopce. Celé pohoří je položené celkem vysoko, a tak ikdyž jste v nějaké nadmořské výšce, během výletu moc velké převýšení nepřekonáváte.
Je ještě něco, co je u Šumavy dobrý zmínit?
Určitě bych pro ťapání s pejskem zkusila líp naštudovat trasy, aby se nešlo celou dobu po asfaltu. No a potom jsou to určitě nouzová nocoviště. To my z české strany Jizerek moc neznáme. Nouzová nocoviště jsou plácky, které slouží pro postavení stanu a přespání na jednu noc. Jejich seznam najdete tady. My jsme je sice nevyužili, ale spoustu lidí na nich víkend po nás tábořila. Jen teda v hlavní sezóně jsou prý přeplněná, tak zase platí, že lepší bude podzim/jaro.