Schladming

Schladming

V červenci, tedy v hlavní sezóně jsme vyrazili do Schladmingu. Přesněji do turistické oblasti Schladming-Dachstein, kde už jsme předtím byli, takže jsme věděli, do čeho jdeme. Tentokrát vám ale celou oblast trochu přiblížíme.

Kde jste se ubytovali a kolik to stálo?

Bydleli jsme v kempu Zirngast, kterej je kousíček od centra Schladmingu. Na lanovku a do krámu to je 5 minut chůze, stejně tak do centra. Ubytko stálo pro dodávku, 2 lidi a psa 40 euro, včetně sommercard.

Odpočinek v kempu

Co to je?

Sommercard je taková super kartička, která vám otevírá spoustu možností vyžití v oblasti. Můžete díky ní vyrazit zadarmo do aquaparku, jezdit lanovkama, skibusama nebo zajít třeba na masáž. Ke kartičce vždycky dostanete docela tlustou knížečku, kde to máte všechno popsaný. Je to podle mě naprosto super program, kterej tam navíc každej rok rozšiřujou. Oproti tomu, co jsme tam byli před 2 rokama se to vážně hodně posunulo. Kdyžtak víc info najdete tady.

A ta se dostává zdarma ve všech ubytování ve Schladmingu?

Ve všech ne. Ale je jich celkem 960 a spadá do nich právě i kemp Zirngast. V ubytování, které si vyberete si pak můžete i nasyslit spoustu mapiček a prospektů, který vám pomůžou při plánování výletů. Například je připravená mapička pro cyklisty, hiking nebo i pro rodinu. Každá má přizpůsobený výlety jednotlivejm skupinám a máte tam vždycky napsáno, kolik to je km, kolik je převýšení, jestli tam můžete s kočárkem atd. Je to fakt perfektně připravený.

A na jaký výlety jste vyrazili vy?

No, jelikož už jsme ve Schladmingu byli podruhý, chtěli jsme ozkoušet něco jinýho než minule. Takže jsme hned první den vyrazili né na kopce, ale do údolí na vodopády. Ale bacha, pokud si dáte ranní pohodičku jako my, je možný, že na některejch místech třeba v 11 nezaparkujete, protože je tam v sezóně hodně lidí. Takže jsme se nakonec spokojili s krátkou procházkou na Wilde Wasser – National Geographic Wanderweg. Bylo to moc hezký a udělali jsme si tam kratší dopolední procházku. Potom jsme vyjeli lanovkou na Planai, kde si můžete za 2 eura koupit takovou dřevěnou kuličku a obejít s ní okruh pro rodiny s dětma. My teda děti neměli, ale Mára si to taky užil a kuličku pak dostala Lexie a vypadala taky nadmíru spoko. Když se budete poflakovat, zastavovat jako my a třeba si někde dáte polívku, vyjde tenhle mini okruh na 2 hodinky. Jinak se to dá obejít i za půl. 🙂

Další den jsme vyrazili na lanovku do Reiteralmu a odtamtud na kopec Gasselhöhe a z něj potom okruhem dolů ke 3 jezerům. Tenhle okruh strašně doporučuju, celou trasu je na co se koukat a opravdu to stojí za to. Okruh není dlouhej, cca 7 km s převýšením asi 600 m (včetně výšvihu na Rippetegg, kterej ale není nutnej:)).

Třetí den se nám zkazilo počasí, ale my se nedali a vyjeli jsme velmi zánovní lanovkou z Hausu na Hauser Kaibling a byl to zase pohodovej výlet, asi na 5 km s cca 300 m převýšením.

Víc výletů (i delších) najdete v minulém článku o Schladmingu.

A co pejsek, má taky lanovku zdarma? Musí mít náhubek?

Nemá, v hlavní sezóně se platí 4 eura, mimo sezónu to, myslím, bylo míň. Náhubek mít musí, nicméně jen tak papírově. Lexie ho vždycky měla připnutej na krku, ale nikdy jsme jí ho nenasadili.

Jak jste se stravovali? Kolik jídlo ve Schladmingu stojí?

Většinou jsme si vždycky na kopci dali polívku a ráno a večer jsme si vařili. Chodili jsme nakupovat do místních supermarketů jako Billa a Spar. Jídlo tam je dražší, ale ne nijak dramaticky. Třeba poslední večer jsme si grilovali lososa, ten tam stojí stejně jako u nás. Ale jinak klasika – těstoviny, housky (čerstvý a křupavý k snídani, mňam!), polívky… Jediný, na co je třeba si dát v Rakousku pozor je to, že 90% krámů nemá otevřeno v neděli. To koupíte jídlo jedině na pumpě nebo v restauraci. Proto je potřeba si v sobotu nakoupit i na další den.

Je ještě něco, co bys ke Schladmingu chtěla dodat?

Asi to, že je to podle mě dovolená pro každýho. Ať už máte psa, děti nebo jste sami, Schladming je vždycky super. V sezóně je tam dost lidí, ale i tak je možný nají stezky a trasy, kde budete sami. Vlastně čím dál od lanovky, tím líp. 🙂 Určitě bych to hrozně doporučila jako první, ale třeba i stou dovolenou se psem. Pokaždý je tam totiž možný najít něco novýho a jinýho.