Výšlap na Krn (2245 m.n.m.)

Výšlap na Krn (2245 m.n.m.)

Markét se svým pětiletým Hovawartem našla slovinský vrchol, kam se dá vyťapat i s chlupáčem! Takže tady máte všechno o Bernýho dobrodůžu.

Kam jste přesně vycestovali a kdy?

Na výlet do Slovinska jsme vycestovali v Září je to cca 700km z Liberce. My jsme vyráželi v pátek brzo ráno (4h.) A kolem 12h. Jsme se uz kochali slovinskyma kopcema.

Jak jste tam dlouho byli a kde jste bydleli?

Plán byl, že tam budeme od pátku do pondělí, ale jelikož bylo v neděli ošklivé počasí a pršelo, takže to na výlety už moc nebylo tak jsme se v neděli rozhodli vrátit domů. Shrnuto tři dny a dvě noci.
Ubytování jsme si hledali normálně přes booking.com jen jsme samozřejmě vybírali to kde akceptovali domácí mazlíčky. Jeden den v penzionu ve vesničce kousek od Bovce a druhý den zase v jiném a to už zase o kus dál před Ukancem. Ani v jednom neměli problém ani s tak velkým psem.

Už jsi naznačovala, že jse vyšplhali na nějakej vrchol, jakej to byl a můžeš případně doporučit i nějaký jiný výlety, který jste absolvovali? My v tom Slovinsku nikdy neměli moc štěstí na trasy..

Ještě ten den co jsme přijeli jsme se jeli podívat na slavnou soutěsku Vintgar – je to hezké místo a stojí za to jí vidět a ani se psem nebyl problém v úzkých cestách, jen to pro nás bylo již moc komerční a hodně lidí.

Potom jsme dali oběd a dali ještě jeden malý výlet a to na vodopád Slap Peričnik vypadá jako nenápadný voopád v lese, ale je úžasný, moc doporučuji. Byli jsme tam téměř sami, šlo se kousek lesem a vodopád má úžasný spád a dá se jít i za něj přes skálu.

Potom už jsme se jeli ubytovat a odpočinout před plánovaným výstupem. Původně jsme chtěli zdolat Triglav, ale ten bohužel se psem nejde a tak jsem hledala jiný vrchol kam bychom mohli i se psem. Vybrala jsem tedy horu Krn (2245 m.n.m.), vedou k ní dvě cesty jedna je ferratová (ta nás samozřejmě nezajímala) a druhá výšlapová.

Takže jsme ráno v 8h. vyrazili do krámu pro sváču a pití a vyrazili. Náš výchozí bod byl ve vesničce Krn, kde se dá v pohodě a dokonce zadarmo zaparkovat auto. Takže jsme před sebou měli „šplhání“ 1250 výškových metrů. Cesta je dlouhá cca 7km. Hned od začátku začíná celkem prudké stoupání, přes pastviny kde chodíte mezi pasoucími se zvířaty, která jsou ale evidentně na přítomnost turistů zvyklá. Po dosažení prvního (a posledního 😀 ) napajedla uz se pokračuje jen užší cestou a konec stoupání se jde již po kamenité cestě, ale ne nějak ostré a pro psa nepříjemné. V průvodcích je psáno, že jedna cesta trvá 4h. Nám cesta nahoru trvala 5h. A cesta dolů 3h. Musím uznat, že výšlap není úplně jednoduchý, ale spíš po fyzické stránce než technické. Všechny cesty Berný zvládal v pohodě. Období bylo ideální jelikož nebylo ani teplo ani zima, tedy část cesty jsme šli v mlze či inverzi, ale jak jsme se dostali nad 1600m.n.m bylo krásně sluníčko.

Je Berný zvyklej cestovat? Jezdíte takhle často?

Berný miluje cestování, ví že auto znamená výlet, takže první kdo je v autě je on 😀 často jezdíme, ale jen po Čechách, tohle byl první výlet za hranice 🙂

No a kam se chystáte příště?

Další máme v plánu Slovensko a hlavně nás hrozně láká Norsko tak uvidíme:-)

 

5 thoughts on “Výšlap na Krn (2245 m.n.m.)

 • 14.1.2018 at 17:50
  Permalink

  Nebyla by k dispozici mapka vyslapu na Krn? 🙂

 • 15.1.2018 at 11:29
  Permalink

  Super! 🙂 Taky jsme v létě byli ve Slovinsku a i s psíkem jsme si výšlapy užili 🙂 než jsme vyjeli tak jsme si četli právě váš článek o tom, že Slovinsko na výlety se psem není úplně ideální tak jsme se trochu obávali ale nakonec jsme si to maximálně užili a i s hafanem toho dost našlapali :))

  • 15.1.2018 at 11:32
   Permalink

   Verčo, to je super! 🙂 Slovinsko je určitě super volba a nikoho neodrazujeme od ťapání v jeho nádhernejch horách, jen jsme tam neměli nikdy moc štěstí na trasy, a chceme bejt upřímný, a tak se dělíme i o ty negativní zkušenosti. Naštěstí je nás na to hodně, a tak se najdou i ti, co si takhle jen tak vyšlápnou na slovinskou dvoutisícovku 🙂

 • 28.1.2018 at 19:01
  Permalink

  Je to nádhera ,ale já bych to nešlapala protože na to nemám. Jste blázni,ale v dobrém .Prostě jste sportovci a tak je to správně.Jsem na Vás hrdá. Mám Vás ráda pa pa bábina.

Comments are closed.