Lago di Garda

Lago di Garda

Lexie je fenka australského ovčáka a teď jí jsou 3 roky. Jezdíme s ní do zahraničí běžně, v Itálii jsme ale společně byli poprvé a tak jsme nemohli jinam než na milovanou Gardu.

Na jak dlouho a kdy jste vyrazili?
Byli jsme tam 3 dny v květnu. Stýskalo se nám po létě, takže jsme vyrazili za teplem. 🙂

Byli jste ubytovaní nebo jste spali někde v přírodě? Kolik ubytování stálo?
Spali jsme v autě po celou dobu dovolené. Na první dvě noci jsme si vyhlídli místo u přístavu na jezeru Lago di Ledro, které je co by kamenem dohodil (a zbytek došel) od Gardy, na malém parkovišti na druhém konci jezera než je Garda. Byli jsme tam mimo sezónu, takže nikdo neprudil, a asi jsme tam ani nikomu nevadili. Skvělý bylo, že tam byl stůl, lavice a pitná voda, takže jak dělaný na camping.
No a poslední noc jsme strávili na parkovišti v národním parku v Dolomitech. V sezóně je tam asi taky víc rušno.. My tam byli až do rána sami, pak když jsme se vraceli z výletu už tam pár aut stálo. Většinou lidi, co šli na hike nebo ferratu.

Spaní v autě? To máte nějakou dodávku?
To bohužel ne, spíme v BMW X5 se sklopenýma sedačkama. Přes den máme normálně v kufru boudu a věci všude možně a večer boudu skládáme pod auto, věci házíme na přední sedačky a máme postel. 🙂

A jak se tam vejdete v noci?
No, bylo by tam i dost místa, ale pes se dost roztahuje, takže my spíme na krajích u okýnek a Lexie má lóže jak královna. 😀 Je taky dobrý mít v noci otevřený okýnka, dva lidi už tak dost funěj, ještě když se k nim přidá pes.
Výhoda spaní v osobním autě je v tom, že můžete parkovat skoro kdekoliv, narozdíl od obytňáků, který to maj většinou zakázaný.

image

Už jsi zmínila, že jste se pak přesunuli někam víc na sever.. Proč?
Jo, no nám totiž skoro vždycky na dovolený má pršet, tak ujíždíme před deštěm a nikde nevydržíme moc dlouho. Vlastně i proto jezdíme tak trochu na blind, rádi spíme v autě nebo ve stanu a nejsme tak vázaný na ubytování. I na tomhle výletě nás z Gardy vyhnal déšť, a tak jsme se podívali i do Cortiny d’Ampezzo a kousku Dolomit.

Můžeš doporučit nějaké výlety, ať už na Gardě nebo u Cortiny?
Byli jsme na výšlapu na Cima Rocca. Je to kopec, kde jsou zákopy po válce a v mapě byl zakreslený jako turistická cesta. Kousek pod vrcholem na nás ale čekal vratký žebřík, naprosto kolmý k zemi. No, neleze se po něm zrovna dobře, když u toho držíte 20 kilového psa.. Ale výlet to byl nakonec super. Pokud máte menšího pejska, tak rozhodně doporučuju. I s tím naším se to dalo zvládnout, je tam jediný žebřík, cesta druhou stranou dolů už je úplně v pohodě.

image

Dále jsme se byli podívat v městečku Malcesine, které rozhodně stojí za vidění, stejně jako Riva Del Garda. Malcesine má krásné historické centrum. Mezi městečky vede silnička, hned u pobřeží a ja tam taky po celé délce oblázková pláž, kde se dá relaxovat a pozorovat rušné dění na jezeře.
Nesmím opomenout ani výlet na Lago di Tenno, které je na naprosto úžasném místě pod horami a je úplně křišťálově čisté. Celé ho obejít není na moc dlouho a když je hezké počasí, je tam super koupání. V létě tam je asi frmol, ale my jsme byli ještě před sezónou a navíc za ne moc pěkného počasí, tak tam skoro nikdo nebyl.
Pak taky 100% doporučujem město Cortina d’Ampezzo, protože z toho si musíte sednout na zadek. Procházet se městem v srdci Dolomit je fakt nádhera. Stojíte dole a nad vámi se tyčí obří kopce. Prostě paráda!
U Cortiny jsme pak byli jen na cca 12 km výletě před odjezdem v národním parku Dolomity.

image

A jak spolu ťapete? Chodí Lexie na volno?
Máme obě postroj Nonstop a vodítko s amortizérem, takže většinou v zahraničí takhle, a občas na volno, třeba na velkých loukách. Po městech se couráme většinou na normálním vodítku. Jinak mám samozřejmě vždycky u sebe kopu pamlsků, což každému doporučuju. Při cestování, ať už chcete nebo ne, totiž potkáte vždycky hromadu nových vlivů, které vidí pejsek poprvé, takže je super zachycovat klidnou reakci a tu podporovat. 🙂
Lexie je na divný reakce expert.. Jednou v Rakousku začala štěkat na kus vaty za výlohou, protože si myslela, že je to ovce. Jako ovce to asi vypadat mělo, nicméně mi dalo chvíli zabrat než jsem vymyslela, na co to vlastně blafe.

Překvapilo tě po cestě něco?
Popravdě, trosku jo, a to nemile. V mapě (italské!) byla cesta na Cima Rocca značená jako hikerská a o žebříku, který nás čekal pod vrcholem, nebyla ani zmínka. Ale nakonec se i to dá zmáknout.

Doporučila bys cestu do téhle země se psem? A jestli jo, tak k tomu i hoď nějaké tipy, prosím (třeba kdy se vydat, jestli umět nějaká základní slova v jejich jazyce a proč).
Určitě doporučila, všechno bylo super, spaní v autě šlo v pohodě, nikde nás nevyhodili, ale to bylo asi tím, že jsme byli mimo sezónu, jinak je tam lidí určitě víc a víc se to taky hlídá. Takže doporučuju cestu na jaře ještě před sezónou. Je to i lepší na hikování, není takové vedro. Slova v italštině asi nejsou potřeba, všude mají omezení napsaná i anglicky nebo piktogramy.