Přechod Beskyd

Přechod Beskyd

Domča vyrazila s partou kamarádů a tollerkou Béďou na přechod Beskyd. Jak takovej přechod vypadá, kde se ubytovat a zjistit informace? Tohle všechno nám naservírovala!

Povíš nám, prosím, něco o sobě, svojí smečce, odkud jste a co společně podnikáte?


Jsme Béďa (pes), Domča a Ondra z Jablonce nad Nisou. Béďa je dvouletá fenka tollera, dělám s ní obedience, chodíme furt po lese a občas i po kavárnách a snad každý víkend jsme někde na výletě. Je to náš první pes, takže delší výlety nebo dovolené se psem teprve zkoušíme, s Béďou neboli turbopsem je to občas záhul, ale je to super. Je vidět, že si výlet od výletu, dovolenou od dovolené zvyká na nové prostředí, a hlavně se učí odpočívat.

Kam přesně jste vycestovali a kdy?


V červnu 2020 jsme se s dalšími pár kamarády vydali na Přechod Beskyd – ano, s velkym P, protože se jedná o oficiální “akci”. Prostě se 3 chaty v Beskydech spojily a nabízejí výhodněji ubytování a společně tvoří krásnou trasu východními (ne tak známými) Beskydami. To všechno na 3 noci, ideálně ve všední dny. Zádrhel je, že třetí chata neubytovává psy, a tak jsme ji jednoduše vynechali a jeli jen na dvě noci 🙂 Auta jsme nechávali v Mostech u Jablunkova na parkovišti před obecním úřadem, nevypadlo, že by s tím tam měl někdo problém, na cestě zpět jsme došli až k nim, ale do pár metrů od parkingu byla i vlaková zastávka, takže auto není jediná možnost, jen to pro nás ze severu bylo rychlejší a pohodlnější.

Proč zrovna tam?

Trasu objevil kamarád a nás napadlo to jít ve více lidech – víc lidí, víc dní, víc psů, víc srandy 🙂 Ubytko v těch 2 chatách jsme si museli rezervovat předem – všechno skrz stránky přechodu. Dopředu jsme si zjistili trasu a stáhli offline mapy.cz a co se týče psa, stačilo mi vědět, že na obě chaty může a že nás čeká režim cesta autem–výlet na první chatu–večerní posezení–druhý den delší výlet–večerní posezení–třetí den cesta zpět k autu.

Otázka na ubytování – kde, za kolik, jaký to bylo?


Ubytko bylo super! Horské chaty, turistické pokoje (takže společná koupelna na chodbě), milý lidé i dobré jídlo. A skvělá byla i cena – za 2 noci, takže i 2 snídaně a 2 večeře, jsme platili 950 Kč na osobu. (Což je třeba v porovnání s takovou Luční boudou, kde spíte ve spacáku na zemi za cca 600 Kč, velká lahoda). Plus tam byl poplatek za psa, naše útrata nad rámec večeře (čti piva) a benzín. Jo a na první chatě měli štěně, ale bylo zavřené za dveřmi, jen občas proklouzlo pozdravit 🙂

První chata měla pokoje po 2, takže super, Béďa chvíli spala u mě, chvíli u Ondry na posteli a pak hlídala, co se kde šustne, jako každou první noc, když nespí doma. Ale lidi chodící na záchod vyštěkala (a vzbudila půl chaty) jenom jednou, uff.

Druhá chata měla pokoje asi po 8. A to už jsem měla trochu strach, že někdo půjde v noci na záchod a Béďa ho buď vyštěká, nebo půjde na procházku po chatě a skončí bůhvíkde. Tak jsem ji připla na dlouhé vodítko k posteli, spala na posteli, na zemi a byla to pohoda, ani neštěkala a já byla klidnější.

Druhá chata měla pokoje asi po 8. A to už jsem měla trochu strach, že někdo půjde v noci na záchod a Béďa ho buď vyštěká, nebo půjde na procházku po chatě a skončí bůhvíkde. Tak jsem ji připla na dlouhé vodítko k posteli, spala na posteli, na zemi a byla to pohoda, ani neštěkala a já byla klidnější.


Výlety, výlety, výlety. To nejvíc, co nás zajímá! Kam jste vyrážěli, co jste viděli?

Výlety to byly vlastně celkem 3:

Mosty u Jablunkova–Chata Skalka: jen pár kilometrů, mega do kopce, ale kompenzují to výhledy, my teda neviděli nic, protože pršelo, byla mlha a bahno (díky bohu za psí pláštěnku), ale za chvilku jsme byli nahoře.
Chata Skalka–Chata Kamenitý: asi 14 kilometrů, krásná trasa, kde jsme potkali minimum lidí, psi byli skoro celou dobu na volno, byly výhledy, hezký počasí, cestou nebylo občerstvení, měli jsme sváču.
Chata Kamenitý–Mosty u Jablunkova: co si tak pamatuju, šlo se do kopce a pak dost z kopce, chvilku i městem.

Celý to bylo super a určitě to doporučuju! 🙂 Nejvíc se mi líbilo, jak to zvládnul pes, úplně s grácií a fyzicky levou zadní. No a taky tam poznáte jiné Beskydy než jsou klasicky Pustevny a Radhošť.