Zero waste – jde to se psem?

Zero waste – jde to se psem?

V poslední době se hodně mluví o tématu zbytečných plastů, všichni už jsme asi narazili na kampaň #plastjepast a viděli spoustu obrázků a záběrů, kde vidíme, jak naše planeta trpí (nejen) produkcí plastového odpadu. Trochu jsem teda zapátrala a zkusila vymyslet způsoby, jak eliminovat nejen svojí, ale i psí „plastovou stopu“. Níže najdete pár tipů, který mi přijdou smysluplný a zároveň nezpůsobují žádný zásadní nekomfort v životě psím, ani v tom našem. Je to všechno jenom o tom, trochu se zamyslet.

Tenhle článek není o tom, jak být 100% zero waste, protože to podle mě vyžaduje mnohem víc snahy, ale myslim, že je fajn se alespoň pokusit minimalizovat odpad, který produkujeme nejen my jako lidi, ale i my jako páníčci.

Numero uno – žrádlo

Pokud barfujete, tak se tenhle problém dá eliminovat například nakupováním do vlastních sáčků nebo krabiček (ano, plastových, ale znovu použitelných), připadně můžete nakupovat přímo od farmáře. Jestli jste ale na granulích, takhle jednoduše to vyřešit nejde. Granule vám prostě vždycky přijdou v plastovém pytli. Jejich skladování je v něčem jiném totiž dost velký problém. Co ale můžete udělat – nakupovat větší balení a zjistit si, jak vám granule přijdou. Přijdou zabalené do kilometru strečové folie a přelepené tunou izolepy? Nebo přijdou v papírové krabici, kterou můžete znovu použít? Za sebe tuhle změnu hrozně oceňuju u Kanika, který na papírovej obal přešlo nedávno. Ten jejich se navíc potom dá znovu použít například jako barel na tříděný odpad nebo na zavírání zlobivejch dětí (né, jsem hodná teta, fakt!).

Navíc jsem krabici dělala design, tak třeba se vám bude i líbit. :))
A jak balit jídlo na cesty?

Pokud jste trochu blázen na odvažování krmiva jako já, doporučuju papírové pytlíčky, které se případně dají použít hned v zápětí na ranní bobeček. 🙂 Pokud jedete jen na pár dní a máte dostatek místa, můžete použít zavařovací sklenice. Do každé si dát dávku na jeden den a na prodloužený víkend vám 3-4 stačí. Nebo se mi osvědčily uzavíratelné pytlíčky z ikey, které ale nepoužívám jednou, ale prostě do roztrhání (ne, není to ta nejekologičtější věc, ale už je prostě mám doma koupené). No a pokud na to odvažování nejste, zabalte si krmivo třeba do sklenice nebo do krabičky.

Pamlsky

No jo, u tohodle taky spotřebujeme hromadu plastu, protože všechny ty voňavý pamlsky musí být zabalený v hrozně fancy obalech, abychom si je my, lidé, vybrali. Co si ale zkusit upéct domácí? Recept na výborný tuňákový najdete na našem youtube. 😉 Ale jinak je jich na internetu spoustu a jsou fakt jednoduchý. Když nestíháte nebo se vám péct prostě nechce, zkuste alespoň místo 100g pytlíčků koupit třeba kilové nebo půlkilové balení, dělá to třeba Rasco. Ušetříte tím planetu a i trošku kaček. Pamlsky taky nemusíte nosit v igeliťácích, ale buď jenom tak po kapsách nebo je spousta lidí, kteří šijí fakt moc pěkný pamlskovníky (připadně pokud jste zručnější než já, můžete si ho ušít sami doma ;)).

Bobečky

Předpokládám, že tohle už drtivá většina z vás ví, ale stejně. Rozložitelný pytlíčky! Já kupuju tyhle. Jsou vyrobený z bambusu a rýžových slupek a navíc v papírovym obalu! A ano, jsou o chlup dražší, ale bývalo to mnohem horší. Navíc když koupíte velké balení, už ani ta cena není tak dramatická (pro srovnání – Trixie 20 ks – 14 Kč, Beco bags 300 ks – 339 Kč). A nebo se dají samozřejmě používat papírový, ale mně to s nima moc nejde, ráno v rose nebo dešti…žádná hitparáda, vám povim.

Čištění zubů

No, tak bambusovej kartáček nemám zatím ani pro sebe, takže ten vynechám. Ale! Víte, že vhodnou pastou na zuby může být třeba obyč kokosový olej? Ano, ten samý, co možná už používáte na popraskané polštářky. 😉 Já kupuju bio ve sklenici a vydrží hoodně dlouho.

Psí pelech

Přiznávám, že tady zero-waste vůbec nejsem, ale na druhou stranu mě možná omlouvá fakt, že jsem koupila 2 pelechy a už je máme 5 let a nic s nima není. Každopádně pokud byste chtěli tipy, jak si pelech vyrobit doma nebo něco starého zrecyklovat, mrkněte na Pinterest, je tam toho hromada. 😉

Misky

Zapomeňte na plasťáky, keramika nebo nerez jsou mnohem hezčí a bytelnější! 🙂 Co se týče misky na cesty, my používáme silikonovou skládací. Věřte mi, zkoušela jsem i tu látkovou…jako pardón, ale vám se z toho někdy podařila dostat všechna voda a nenatekla vám do batohu? Jak se to dělá? Jinak co jsem se dočetla, tak silikon není úplně šetrný k životnímu prostředí, nicméně tadyta miska si říká EKO. V čem to ale vězí, to netuším.

Hračky

Jestli váš pejsek patří k těm, co všechny hračky hned rozcupují, zkuste buď koupit nějaké fakt nezničitelné (vím, že si to asi myslíte o každé další, kterou kupujete :)), ale my teď máme nově puller a vypadá to fakt slušně (zatim odolal i Balouškovi (americká akita))). No a nebo si zase zkuste vyrobit nějaké z domácích „zbytků“ – and again, Pinterest je bůh.

Výbava

Tak hele, upřímně – vážně potřebujete 5 psích obojků, aby vám ladily k 5 vodítkům? Vážně je nutný mít ty botičky s gumovou podrážkou, ve který se většině psů dost špatně chodí? U lidí se hodně mluví o tom, jak minimalizujeme šatníky a necháváme si jen to, co opravdu nosíme a co se k sobě hodí. Proč to nezkusit i u pejsků? My toho na Lexie máme hodně – jeden obojek, dva postroje, batoh, plovací vestu, vodítko na obyč chození, 2 vodítka na tahání, botičky, reflexní vestu a náhubek. Ale všechno vážně využíváme naplno. Nemáme tu snad nic, co by nenosila. ALE! Všechno to hodně souvisí s tím, že když už nějakou věc kupuju, tak je kvalitní (a tím pádem i drahá). A když už takovouhle věc máme, tak si jí vážíme a u drtivý většiny Lexie vybavení vím, že to má nafurt.
Pokud máte doma staré oblečky, obojky, pelíšky, které nepoužíváte, zkuste je poslat dál. V útulku z nich budou mít určitě radost. 🙂

Tak a je to! Samozřejmě to není tak, že byste se teď měli zvednout a všechny tyhle tipy začít aplikovat. Ale je super vědět, že i tady se dají dělat změny a určitě je fajn snažit se i v tom psím životě myslet na to, jak alespoň trochu tý naší planetě ulehčit. My taky všechno nedodržujeme na 100%, pořád ještě dojíždíme zbylé „normální“ pytlíčky, ale s jistotou víme, že už si jiné než rozložitelné nekoupíme. Celá tahle myšlenka je inspirování Verunkou alias Weef, která na tohle téma mluví a píše hodně a kterou se určitě vyplatí sledovat, pokud vás tohle téma alespoň trochu zajímá.