4 TIPY Z HERSENWERKU ANEB SILVESTR SE PSEM

No jo, Silvestr, mezi pejskařema velmi nepopulární téma. Někteří chlupáči ani neví, že nějaký je, jiní ale leží někde pod stolem, klepou se a třeba ani nejedí. Příčin tohodle strachu může být hned několik, ale o tom se bavit nebudem. Tenhle článek vám spíš nastíní cestu, jak z toho ven.

Jak už název napovídá, budem se bavit o hersenwerku. Takový divný cizí slovo co? No, pochází z Holandska a je to název pro koncept terapeutky Inge van Harte. Ale to není až tak podstatný. Podstatný je to, že se zabývá schopností zvládat stres, hyperaktivitu, zvyšovat sebevědomí či překonat strach u psů.
Takže o co jde. Představte si to jako hlavolam. Stejně jako my luštíme křížovky nebo sudoku, pejsci mají taky svoje hlavolamy. Některé se vám budou zdát naprosto primitivní a řeknete si, že to ani není hlavolam, ale ze psího pohledu to může vypadat o dost jinak. Psí hlavolamy stimulují všechny smysly a zaměstnají hlavu. Takže pejsek jen ztěží zvládne řešit ještě něco dalšího. No a to je přesně to, co na Silvestra chcem!
Jak na to? Je to úplně jednoduchý, tady máte pár tipů na konkrétní hlavolamy. Věci, které jsou k tomu potřeba, určitě najdete doma.

image

Ručník
Vemte ručník a rozložte ho. Pak na něj vyložte pamlsky a srolujte do ruličky. Jeden nechte koukat a dovolte pejskovi, aby si ho vzal. Jak bude strkat čumákem do ručníku, vyroluje ho celý a spápne všechny dobroty.
Krabice
Vemte papírovou krabici a noviny. Ty si roztrhejte a z útržků zmačkejte kuličky. Naházejte do krabice a přidejte pár pamlsků. Pejska pak nechte ať čmuchá a hledá pamlsky. Krabici mu držte. Do krabice můžete místo novin dát i ruličky od toaletního papíru nebo brčka.

image

Ramínka
Na tenhle hlavolam jsou nejlepčí ramínka z kulatého plastu, o která se pejsek nemůže pořezat nebo píchnout a nejsou nijak zahnutá, aby se nehýbala, když na ně šlápne. Ramínka rozhoďte po zemi a mezi ně pamlsky. No a pak vypusťte chlupáče, ať si je všechny najde.
Plato od vajíček
Do plata od vajíček klaďte pamlsky – některé do dírek, jiné i do vystouplých částí. Pak nechte pejska všechny vyčmuchat a sníst. Místo plata od vajíček můžete použít třeba formičky na led (silikonové nebo plastové) nebo krabici od bonboniéry.

image

No a když tohle všechno ozkoušíte den předem, aby chlupáč věděl, o co jakože jde, tak o půlnoci jako když najdete!

Důležitý věci na závěr
Vždycky, když hlavolam připravujete, nechte pejska aby na vás koukal. Když si pejskek neví rady, usnadněte mu to. Do krabice mu například nedejte tolik papírových kuliček nebo místo ručníku použijte karimatku, která se roluje snáz. Vždy pejska nechte dokončit hlavolam a pak ho pochvalte. Nikdy v průběhu hlavolamu neodcházejte. Jo a nejlepší jsou suchý pamlsky, který pes moc dlouho nežvejká – granule nebo třeba sušený maso.
Tak vám všem přejeme co nejklidnějšího Silvestra a krásně uťapanej rok 2017!

image