6 tipů pro lepší fotky z (psích) výletů

6 tipů pro lepší fotky z (psích) výletů

…aneb jak fotit psa, krajinu a nejlíp obojí dohromady.
Na úvod bych ráda zmínila, že nejsem žádnej profi fotograf. Fotím pro sebe, pro vás, pro radost. A občas to vyjde. Často mi ale píšete, čím a jak fotim, tak jsem se rozhodla vám říct, že o foťáku to zas tak úplně není.

Já fotím v zásadě na 3 zařízení – na GoPro, zrcadlovku Nikon a mobil. Na to poslední nejčastěji. A je to hlavně tím, že mobil mám prostě pořád po ruce. Na delší výlety většinou bereme jen GoPro, protože se nám s těžkou zrcadlovkou nechce tahat, a tak pro ní zbývá prostor jen na krátký výlety, procházky nebo “focení z auta”.

S fotkama už si nějakou dobu hraju a baví mě hlavně jejich editace (používám v zásadě jen Lightroom). No ale nad fotkou je fajn přemýšlet už mnohem dřív. Takže tady máte pár tipů, jak dělat hezčí fotky jen tak na procházce – mobilem, kompaktem, na GoPro a nebo na zrcadlovku.

Jděte do kolen

No jo, nejjednodušší pravidlo pro focení pejsků – snižte foťák do (nebo do konce pod) úrovně jejich očí. Tenhle pohled není pro lidský oko úplně běžnej, proto fotky pak vypadaj zajímavě.

image

Lovte světlo

Světlo dělá fotku. V zásadě jsou nejlepší dva časy, a to buď za východu nebo západu slunce. Těmhle časům se říká zlatá hodinka, ale ve skutečnosti to je spíš 15 minut. Dělaj se dlouhý stíny, sluníčko je nízko a na focení je to prostě skvělej čas.

image

Třetiny, třetiny a ještě jednou třetiny

Pravidlo třetin je hrozně jednoduchý a funguje perfektně jak u začínajících fotografů, tak i u ostřílených matadorů. Když fotíte, tak si prostě obraz rozdělte jak horizontálně, tak vertikálně na třetiny (u většiny foťáků a telefonů si to můžete zapnout jako funkci na displeji) a snažte se tu hlavní věc umístit do průsečíků těchto pomyslných čar.
To samý platí pro horizont. Zkuste ho příště necpat do půlky fotky, ale do horní nebo dolní třetiny.

image

Naznačte měřítko

Fotky krásnejch velikejch hor jsou sice prima, ale když je nemáte s čím porovnat, tak to prostě tolik nepůsobí. Proto je vždycky lepší, když máte na fotce něco, co si člověk, který tam s vámi není, může porovnat s velikostí těch hor. Ať už je to pejsek, auto nebo člověk.

image

Odrazy aka reflections

Hrozně fungující věc, přitom taková blbost, co. Rybnik, jezero, kaluž, je to jedno. Prostě si psa postavte na jednu stranu, sebe na druhou a nádhera je na světě.

image

Hloubka

Co fotkám hodně pomáhá, je hloubka. Tý můžete dosáhnout úplně jednoduše tak, že si nebudete zoomovat na hlavní věc, kterou fotíte, ale vyfotíte i to, co je před ní. To znamená, že když fotíte hory, tak si vyfoťte i tu cestičku, po který jste na výhled přišli.

image

To jsou asi nejjednodušší tipy, se kterýma můžete začít třeba hned. Uvidíte, že fotky pak dostanou trochu jinej rozměr.
Ale určitě to neznamená, že všechny pravidla musíte pořád dodržovat. Někdy uděláte perfektní fotku ve tři odpoledne s hlavním objektem uprostřed. 😉

Držíme vám palce a přejem dobrý světlo!