Bled a Bohinjske jezero

Markét se svou pětiletou holanďankou Clasie vyrazily na výstavu do Slovinska. A když už byli takhle na výletě, spojili to s nádhernou turistikou a samozřejmě i koupačkou.

Jakou trasu jste zvolili a co všechno jste na po cestě viděli?
Vyráželi jsme ve čtvrtek kolem poledního z Prahy, směr Havl.Brod, vyzvedávali jsme tam totiž štěně chrtíka. Chvilku jsme na něj čekali, ale to byla naše jediná komplikace. Dál cesta směr Jihlava-Vídeň probíhala až překvapivě pohodově. Protože se nám nechtělo kupovat dálniční známku, od Klagenfurtu jsme na Bled pokračovali po vedlejších silnicích.

Kde jste spali? Byli jste někde ubytovaní / kemp / auto?
V Bledu jsme se už kvůli výstavě ubytovali v hotýlku. Garni Pension Pibernik můžu jedině doporučit, je to menší rodinný hotel v zahradě, na okraji města, pro pobyt se psy ideální. Po výstavě v Bledu jsme pokračovali k Bohinsjkému jezeru, do kempu Zlatorog.

image

A tam už začínala turistika? Kam jste se vydali?
Nejprve jsme prošli krásné okolí jezera Bohinj a trochu se rozkoukali. Okolo jezera je mnoho možností nenáročných procházek. Přímo z kempu je přístup na krásné pláže, voda je průzračná s příjemnou teplotou.
Protože páníček je tak trochu horolezec, bylo jasné, co nás čeká a nemine 🙂 Takže večer naplánoval cestu na Črno jezero a ráno jsme vyrazili. Cesta přímo z kempu měla trvat něco kolem dvou hodin. Po hodině náročného stoupání jsme se bohužel museli otočit a jít zpět dolů. Cestičky se totiž čím dál více zužovaly a postupně přešly ve skály, pro psa naprosto nevhodná trasa… Naštěstí byla během sestupu možnost odbočit a jít se podívat alespoň na Izvir Savice. Nechtěli jsme se smířit s neúspěchem a vymysleli plán B. Výšlap na kopec Komna (1525m)  byl naprosto bez problémů a trval nám necelé dvě hodiny.

image

Další den jsme se šli podívat na vrchol kopce Orlova Glava (1682m), který se tyčí přímo nad kempem. Cesta vedla pro sjezdovkách a trvala nám tři hodiny. Začalo pršet, takže zpět do kempu jsme jeli lanovkou. Doporučuji číhat na první místa ve frontě a zabrat si místo u okna, jezdí docela dost lidí. Pes by tady měl mít náhubek, ale já ho nevzala a vše proběhlo v pohodě… Komu se dělá na lanovce špatně, ať jde radši dolů po svých, i já jsem asi měla jít 😀

image

Kolik stál kemp? S pejskama problém nebyl?
Kemp je rozdělen na tři zóny, my byli v té střední a platili jsme 13,50 os/den. Psi můžou všude a nic se za ně neplatí 🙂 Příjemná byla taky wifina po celém areálu, zrovna tak zadarmo.

Když se ještě vrátíme k Bledu, tak to je teď dost populární turistická destinace. Nebylo tam přeplněno?
Turistů tam bylo dost, ale ještě to šlo. Možná i pro to, že na výlet okolo jezera jsme si vybrali pátek, navíc před hlavní sezónou. Nejvíc lidí bylo na straně jezera blíž k městu, podél silnice. Na odvrácenější straně jsme se úplně v pohodě vykoupali a dokonce jsem pouštěla Clasii na volno ( i když se to asi nesmí :-D)

image

Jak často jezdíte takhle na výstavy do zahraničí? Vždycky to spojujete s nějakou turistikou?
Moc často ne, nejsem úplně výstavní nadšenec :-D. S turistikou jsem výstavy nikdy nespojovala, ale přišlo mi to jako fajn nápad zpravit chuť jak sobě tak feně. Třeba z Maďarské výstavy v Komárom jsme se vrátili zpět do Čech, na čundr po Chřibech. Zrovna tahle výstava je sama o sobě zajímavá, protože se koná v pevnosti a i se psem se můžete projít po opevnění, kam je jinak vstup zpoplatněn. V dubnu jsme byli v Salzburgu no a odtamtud je to zase kousek do Schladmingu, takže jsme si ještě stihli zalyžovat. Na štěstí se nám v Bledu podařilo získat poslední potřebný titul, takže tím je spojování turistiky s výstavami pravděpodobně u konce 😀

Byli jste krom Slovinska ještě někde jinde?
Chtěli jsme jet ještě k moři do Chorvatska, jenže začalo dost pršet a mělo pršet i dál, tak jsme to zabalili a jeli na chatu na Šumavu. Po cestě jsme se zastavili u Lago del Predil, ale už se dost honily mraky, takže jen na kukačku.

image

V kempu jste spali ve stanu?
Ve stanu, my spíme uvnitř a Clasinka v mojí předsíňce 🙂

Jak Clasie zvládá cestování? Vozíte jí v bedně nebo na sedačce?
V pohodě, ona od malička cestuje. Do jejích tří let jsem neměla auto, takže je zvyklá na všechno. Jezdí na volno v kufru, máme mřížovou přepážku. Na dálnici většinou spí, ve městě kouká. Moc nemusí popojíždění po městě a v kolonách, ale kdo jo 🙂