Terka si řekla, že by její amstafka Ginger měla vidět moře. No a tak se rozhodly vyrazit na řecký ostrov Kefalonie, největší ostrov v Jónském moři.
Tak Terko, nejdřív nám prosím pověz, jakého máš pejska?
V roce 2014 konkrétně v květnu jsme si pořídili fenku Amerického stafordšírského teriéra. Na jméně jsme se s příletem shodli hned, dostala jméno Ginger. Narozená je 21. 3. 2014, tudíž ji zanedlouho budou tři roky. Je bez průkazu původu. Štěňátka jsme nikdy nechtěli, takže po prvním hárání podstoupila kastraci.
Bavili jsme se do Řecka.. Kam přesně jste vycestovali a kdy?
Nějak jsem se usmyslela, že by Ginger měla vidět moře co nejmladší aby si zvykla a dovolená u moře v roce 2015 nám nevyšla, jelikož jsme zjistili, že do Chorvatska, kde jsme měli zaplacené ubytování nám AST bez průkazu původu nepustí. Tudíž jsem se rok poté (2016) rozhodla vzít Ginger s rodiči do Řecka. Měli tam naplánovanou dovolenou, tak jsme se vlastně pouze přidali k nim do auta. Jeli jsme na ostrov Kefalonia, ležící v Jónském moři. Vyráželi jsme 23.8. kdy jsme s Ginger nasedli v Praze do vlaku a vystoupili v Břeclavi, kde na nás čekali rodiče. Následovala cesta autem do Rumunska, kde jsme přespávali ve městě Eselnita u Orsove. Je to asi 768 km. Zhruba 10 hodin cesty. Nutno říci, že cesta přes Rumunsko je velký zážitek, žádné dálnice a spousta vesnic s omezenou rychlostí. Dále jsme pokračovali přes Bulharsko již do severní části Řecka, přespávali jsme blízko Soluně, tudíž na druhý den připadlo dalších 706 km. Poslední den cesty už pouze následoval přejezd na ostrov Lefkáda do města Nydri, kde jsme nastoupili na trajekt do Fiskarda na Kefalonii. (normálně jezdí trajekt Vasiliki – Fiskardo). Třetí den jsme najeli zhruba dalších 400km, ale už s prvím koupáním v moři. 🙂 Ginger zvládla cestu se mnou na zadní sedačce, kdy jsme pro ni měli potah na sedačky a postroj na připnutí k bezpečnostnímu pásu. Stavěli jsme zhruba každé tři hodiny na protáhnutí. Prospala celou cestu kromě jízdy ve vlaku. Na cestu jsme měla i uklidňující tabletky (Alavis Calming), protože v autě často zvrací a nutno říct, že za celou dovolenou neblila ani jednou. Dostala ráno vždy čtyři tabletky.
Jsou do země potřeba nějaká speciální ošetření?
Vybrali jsme si cestu přes EU, abychom nemuseli dělat sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině a neměli problém s návratem ze třetí země do EU, kdybychom jeli přes Srbsko a Makedonii. Před cestou jsem psala na všechna velvyslanectví a veterinární správy (Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko) co vše budeme potřebovat, a zda není problém se vstupem našeho “bojového” psa. Standartní je EU pas, čip, platné očkování proti vzteklině a odčervení před cestou + potvrzení od veterináře v pase, že je zvíře zdrávo. Dále je nutné aby byl v pase psa uveden člověk, který psa doprovází. Dále doporučují očkování proti srdečním červům, kteří se na jihu Evropy vyskytují. Tudíž jsme ho pro jistotu nechali aplikovat také.
Kontroloval vás po cestě někdo? Ať už na hranicích nebo někde dál?
Na hranicích nás kontrolovali v Bulharsku a Řecku po cestě tam a na cestě zpět nás kontrolovali v Bulharsku a Maďarsku, po předložení pasu vše bez problémů.
Když je Ginger špatně v autě, byla to její první dlouhá cesta?
Ginger bývá špatně v autě od malička. Nesnáší dobře cesty do zatáček, můžou být i krátké. Cesty po dálnici zvládá lépe. Uklidňující tabletky jsem měla hlavně jako prevenci a aby byla v autě víc v klidu. Má spoustu energie a takhle nám skoro celou cestu prospala 🙂 Takhle dlouhá to byla její první cesta. Jinak jezdíme tak maximálně do čtyř hodin.
Kde jste přespávali?
Spali jsme po cestě v hotelích se snídaní. Hledání bylo jednoduché, odpočítali jsme si kolik za den cca ujedeme a v dané oblasti jsme hledali “dog friendly” hotel. Hledali jsme přes booking.com, kde se může zaškrtnout “domácí zvířata povolena” a hotely se vyselektují. Pro jistotu jsme do hotelu ještě napsali, zda jim nevadí středně velký pejsek a nikde neměli problém. Téměř ve všech hotelech mohla i do restaurace kromě jednoho. Což je celkem dobrá bilance. Hotely to byly víceméně tříhvězdičkové a dva penziony.
Byli jste tam docela v sezóně.. Co jste dělali přes den?
Ráno jsme s Ginger chodili běhat a plavat na pláž dokud nebylo takové teplo a lidi. Pak jsme tak kolem desáté hodiny jezdili autem na některou pláž na ostrově a tam byli tak do čtyř hodin odpoledne. Užívali jsme si moře a sluníčka. Také jsme měli půjčenou loď a chodili po památkách, ale to spíš k večeru (kvůli rozpáleným asfaltovým cestám).
Nebylo tam na ginger horko? Jak jsi řešila pitný režim?
Vodu a misku jsme tahali na každém kroku, když jsem pila já, pil i pes. Tak se mi to dobře hlídalo. Bála jsem se jak bude Ginger na to vedro reagovat, kupovala jsem jak takový ten plážový stan, tak chladící podložku. Úplně zbytečně. Pes se spokojeně válel na rozpálených kamíncích na sluníčku, když ji bylo moc vedro šla do vody a pak zase na kamínky.
Občas jsem ji na chvilku zahnala pod slunečník, hlavně přes poledne. Ale opalování si úplně zamilovala. Ikdyž my se pak v apartmánu chladili, šla si lehnout na balkon na sluníčko. Je krátkosrstá, takže se nepřehřála ani jednou. Jediný problém byl po prvním dni, kdy si spálila kůži mezi polštářky na tlapkách, ale to jsme namazali a další dny už s tím problém nebyl. Nohy si zvykly. Další zajímavá věc byla, Ginger je na břiše téměř bez srsti, ke konci dovolené nám na břiše a čumáku úplně zčernala, plus ji vyskákali na bílých místech černé fleky jako u dalmatina. Zhruba po měsíci zpět v ČR ji flíčky zmizely a černá místa zase zrůžověla 🙂
Když si Ginger tak zamilovala opalování, oblíbila si i moře? 🙂 Neměla tendenci pít slanou vodu?
Moře si oblíbila moc, chodila se tam zchladit a plavat sama od sebe. Samozřejmě, ale plavat pro hračku nebo pro klacek byla větší zábava. Slanou vodu pila jen malinko. Měla jsem sebou černé uhlí kdyby měla průjem, ale naštěstí jsme se obešli bez toho.
Potkávali jste hodně pejsků?
Co se týče pejsků, jak Řecko tak Rumunsko je jich plné. Potkávali jsme ráno toulavé na pláži, nechávala jsem Ginger normálně se s nimi proběhnout. Z města se z náma občas táhla i celá smečka. Žádný konflikt neproběhl. Jsou asi zvyklí potkávat spoustu cizích psů. Po cestě zpět do ČR byli ale na severu Řecka v horách takoví psi, že bych se asi bála jakéhokoliv kontaktu s nimi. Jsou zvlčilí a ne tolik zvyklí na turisty.
Můžeš doporučit nějaká místa, která určitě neopomenout navštívit? Ať už památky nebo zapomenuté pláže?
Určitě bych doporučila pláže Petani, Xi, Eleni, Limenia a Vrachinari. Zrovna na Kefalonii je množství malých plážiček, kde je velká pravděpodobnost, že budete sami. Z památek určitě pevnost Asos, Katavothres a maják Saint Theodoroi. Každé městečko na Kefalonii je svým způsobem jiné. V těch přístavních jsou klasické promenády s obchůdky, restauracemi a kavárnami. Z řeckého jídelníčku mohu určutě doporučit Gyros, kuřecí souvlaki v pitě, Řecký salát, Tzatziky, Gemista (plněná rajčata a papriky rýží), Saganaki (smažený sýr feta), veškeré ryby a mnoho dalšího.
Byla někdy chvíle, kdy sis říkala, že si měla Ginger raději nechat doma?
Nn to určitě nebyla. Bylo to s ní super. Dovolená získala uplně nový rozměr 🙂 kromě teda té ukňourané cesty ve vlaku do Břeclavi 🙂