Totes Gebirge

Totes Gebirge

O posledním červnovém víkendu jsme vyrazili na dvoudenní výlet do Totes Gebirge. No, byl to docela záhul, ale rozhodně to stálo za to!

Kdy jste vyrazili a kam?
Vyrazili jsme v pátek po práci a do Gösslu, vesničky u Grundlsee, jsme dorazili asi o půlnoci. Šli jsme hned spát, ráno jsme vstali, zaplatili kemp (kterej nás stál ve čtyřech lidech se psem asi 40 euro (měli jsme 1 stan a 1 auto)), hodili batohy na záda a vyrazili do pořádnýho kopce.

Výšlap hned takhle na začátku?
Jojo, od jezera je to do kopce na všechny a tak jsme asi po 10 kilometrech jsme měli nastoupaných 1000 metrů výškových, takže to byl fakt docela záhul, hlavně ten začátek. No ale pak to začlo bejt moc pěkný.

Začly výhledy?
Přesně tak. A asi nejzajímavější na tomhle výletu je to, jak se vám krajina každým kilometrem mění pod nohama. Nejdřív je hustej les, pak trošku prořídne, pak jsou krásný horský louky a najednou jdete po skalách.

image

Totes Gebirge jsou v překladu mrtvé hory, je to tam opravdu takový, jak to zní?
Jednoznačně je. Co je blbý, tak že tam skoro nikde není voda. Po cestě, kterou jsme šli my byly 2 prameny, docela daleko od sebe. Takže je potřeba mít s sebou dost vody a všude, kde je i malá možnost, si dotankovat. Na začátku je to toiž dost do kopce a pít prostě potřebujete.

Kolik vody jste s sebou měli?
Měli jsme každý litr, já, Mára i Lexie. A dopouštěli jsme, kde se dalo. Na chatu nám to vystačilo nakonec v pohodě. Ale šli jsme v celkem velkým vedru, tak na podzim nebo na jaře to možná bude lepší.

A co byl teda cíl vaší trasy?
Byla to chata Pühringer hütte, ke které jsme to měli asi 20 km, ale pěkně výživnejch. Tady je mapka celého výletu.

A tam jste spali?
Přesně tak. Měli jsme tam rezervovanou noc, Mára tam asi týden předem psal, že tam budeme spát ve čtyřech lidech a se psem, potvrdili nám rezervaci a všechno proběhlo v pohodě.

Kolik tam stojí noc?
Cena za noc na Pühringer hütte stojí 16 euro (pro normálního smrtelníka, jinak pokud máte alpenverein, je to asi půlka).

image

A měli tam něco k jídlu?
To nás hrozně překvapilo. Měli tam strašně milou obsluhu, vařili teplý jídlo a měli točený pivo! Cenově to docela šlo – polívka stála 6 euro, těstoviny se salátem asi 12 euro a radler 4,50 euro.

A všechno tam probíhalo v pohodě?
Jo, bylo to skvělý. Večer tam místní dělali oheň a hráli na hramoniku. Bylo to takový pravý rakouský. Ráno dělali k snídani kafe a vajíčka. No prostě luxus. Na chatě navíc není signál, což jí dělá ještě lepší. 🙂 Ten ztratíte někde asi v půlce cesty, ani si nepamatuju, kde přesně.

A s pejskem problém nebyl?
Na ty tam jsou zvyklí, s námi tam spali ještě další dva. Když máte pejska, tak totiž spíte v klasickým winterraumu, kde je prostě hodně paland vedle sebe. Ale jak byli všichni unavený, tak byli hodný a nijak zásadně se navzájem neřešili.

image

A ráno jste to zabalili a šli zpět?
Jojo, dolů to měly bejt asi 4 hodiny, nakonec jsme to zvládli za 3. Hnal nás déšť, kterej začal asi v půlce cesty dolů. Takže jsme došli zátky do Gösslu asi okolo poledne a vyrazili zpátky domů.

image

Máš k výletu nějaký speciální tipy?
Asi jen, aby ste měli drobný na parking v Gösslu – stojí 4 eura/den, takže jsme potřebovali 8 eur v drobných. No a pak ta voda, ta je hrozně důležitá.
Rozhodně ale výlet doporučujem. Ťápnete si nádhernou krajinou, přespíte na krásný chatě a i po cestě zpátky toho je spoustu k vidění – nádherný jezírka a tak. 🙂

Mrkněte ještě na video z výletu.