Maria Alm

Marťa s Vlasťou a jejich stafíkem Stepsem jezdí pravidelně do rakouské vesničky Maria Alm, a to jak v létě, tak i v zimě. ⛄️ No a vzhledem k tomu, že sou tam skoro jako doma, detailně vám tuhle nádhernou oblast představí a prozradí i super výlety v okolí.

image

Povězte nám na úvod něco o sobě a Stepsonovi, jak jste se k sobě vlastně dostali, čemu se společně věnujete a tak vůbec.
Jsme taková správná trojka z Brna – Martina, Vlasťa a dvouletý stafordšírský bullteriér Steps. A jak jsme se k sobě dostali? My s Vlasťou už před 10 lety při studiích na vysoké škole. A Stepson k nám přibyl v červnu 2015, po mém několikaletém snění o stafbulíkovi (už ani nevím, jak jsem na ně narazila a kde vznikla ta velká láska k tomuto plemeni) a několikaletém naléháním na drahou polovičku.
Steps pochází z chovatelské stanice z jižních Čech, pořizovali jsme si ho jen jako domácího parťáka a mazlíka. Jenže pak jsem tomu prostě propadla – potkala ty správné lidi, trenéry, nové přátele. Dneska se věnujeme sportovní kynologii/poslušnosti, aktivně trénujeme nosework, rekreačně hopsáme agility a pro zábavu se bavíme učením všemožných triků. Samozřejmostí jsou pak výlety v okolí a psíčkovo oblíbené plavání.

image

Budeme si spolu podrobněji povídat o Maria Alm, krásné oblasti v Rakousku. Jak jste se k ní vlastně dostali a proč jste si jí tak oblíbili?
Celé to začalo tím, že Vlasťova rodina pořídila před lety malý apartmán v blízkosti Maria Alm, aby měla zázemí na časté letní a zimní dovolené na horách. A tak jsme pravidelně začali jezdit do této oblasti i my a moc si to tam oblíbili.
V létě v okolí najdete mnoho turistických tras, jak jednoduché procházky od jedné horské hospůdky k druhé, tak i náročnější výstupy. Spousta z nich se dá dobře zvládnout se psem, protože na rozdíl od italských Dolomit nebo Julských alp ve Slovinsku tady najdete mnohem méně ferrat (německy klettersteige). O výšlap se psem si přímo říká Hundstein, který je se svými 2117 m n.m. nejvyšším travnatým vrcholem v Evropě.

A na Hundstein chodíte kudy?
Z vesničky Hintermoos vede turistická trasa až k vrcholu Hundsteinu. A jsou dvě možnosti, jak se na něj z této severní strany dostat – zaparkovat v Bachwinklu na konci cesty před začátkem turistické trasy a vydat se téměř 1100 výškových metrů nahoru po širších štěrkových cestách. Nebo pro lenivější je možnost svézt se lanovkou na Schwarzeckalm a ušetřit si tak skoro 400 výškových metrů při výstupu i sestupu. Na vrcholu Hundsteinu je i hezká hospůdka (pozor na zavírací dny!) a kousek pod vrcholem pak malé jezero Hundstein see, kde se můžou ochladit unavené psí tlapky.

image

Určitě to tam máte prochozený a znáte to tam jako svý boty.. Můžeš nám teda, krom Hundsteinu, doporučit nějaké top výlety v létě a top výlety v zimě?
Prochozeného tam toho máme opravdu hodně, postupně se na naše oblíbená místa z dřívějška vracíme i se Stepsem. V létě je pro méně zdatné turisty skvělá procházka z Maria Alm přes Natrun až k Jufenu, kde najdete nádhernou restauraci s hotelem Jufenalm. Atrakcí je zdejší obora s jeleny a jinými zvířaty (skvělé na socializaci pejsků), ale alm slouží hlavně jako základna lukostřeleckých tras. Za 10 €/osobu si můžete půjčit vybavení na lukostřelbu a vyrazit na lov umělých zvířat. Pro nás je to tam taková srdcová záležitost a dovolená tady by pro nás bez návštěvy Jufenu nebyla vůbec kompletní.
Hodně pohodová je i panoramatická vycházka z Dientenu směrem k Arthurhausu, s možností svézt se zpět autobusem.
A krásná trasa je ze Saalfeldenu okolo kostela ve skále Einsiedelei, přes travnaté louky plné krav a vřesu až k pohádkové hospůdce Steinalm.
Pro zdatnější lidské i psí turisty doporučíme pár výstupů na dvoutisícové vrcholy – Taghaube (kam jsme se chystali letos, ale výlet nám zmařilo jedno vosí štípnutí u alergického Vlastíka) a Lauskopf. Pokud si chcete dát opravdu do těla, tak určitě nevynechejte náročný výstup na Riemannhaus, kde je možné po domluvě předem přespat i se psem. Do hodinky cesty pak najdete i další oblast s vysokými horami – Groβarltal, kde jsme loni bez potíží i se Stepsem pokořili vrchol Schuhflicker (2214 m n.m.). 

image


V zimě je oblast posetá zimními vycházkovými trasami (plánovat můžete tady http://bit.ly/2vdybYR ), naše oblíbená je potom od chaty Kronreit do lesů směrem na západ. Poslední zimu tam byly nádherné závěje, které byly díky velkým mrazům pokryté úžasnými ledovými krystaly. Pokud si chcete užít trochu srandy, můžete i se psem vyrazit na sáňkování – najdete v oblasti několik míst, kde si můžete sáňky buď pod kopcem vzít a vytáhnout si je sami nahoru, nebo si je na vrcholu za malý poplatek půjčit. Možností je několik – Jufen, Kronreit nebo Grüneggalm.
Pro běžkování se psem pak můžeme doporučit okolí Arthurhausu, kde jsou psi vítaní. Na ostatní upravované běžkařské trasy v okolí Maria Alm je potom vstup se psem zakázaný.

image

Vzhledem k tomu, že tam jezdíte do apartmánu, tak se vás to asi netýká, ale v některých rakouských střediscích se k ubytování dostává nějaká sommer card a jsou na ní zlevněné lanovky atp. Víš o něčem takovém i v Maria Alm?
Ano – existuje Hochkönig card (http://www.hochkoenig.at/en/holiday-salzburg/card.html ). V létě s neomezenými cestami lanovkami, hiking bus z Maria Alm přes Dienten až do Mühlbachu zdarma a dalšími bonusy ve formě volných vstupů nebo velkých slev. V zimě stejná karta nabízí taky nějaké slevy, ale není to už tak zajímavé jako v letní sezoně.

Jak často do Maria Alm jezdíte a kolikrát byl už Stepson s vámi? Berete ho i v zimě s sebou?
Do Maria Alm jezdíme už dlouho, Stepson s námi byl poprvé v jeho 5 měsících. Obyčejně jezdíme 1-2x ročně v létě a 2x ročně v zimě, a pejsek jezdí s námi vždycky. Je na horách úplně ve svém živlu, za což možná může rakouská krev v jeho rodokmenu 😀 Ani v zimě není cestování s ním komplikace – ráno pořádná procházka, potom si jdeme užít na půl den sjezdového lyžování a po obědě už míříme ven i se Stepsem. I zimního vyžití se psem nabízí okolí Maria Alm spoustu – například značené zimní vycházkové cesty (winterwanderwege) nebo kousek cesty autem pak upravované běžkařské trasy přímo pro běžkaře se psy.

image

A poslední otázka – kde bys tam doporučila ubytování? Ať už třeba penzionek nebo je tam nějaký kemp?
V okolí Maria Alm je k nalezení hlavně ubytování v soukromí, penziony a apartmány, kterých je v této turistické oblasti  na výběr opravdu hodně. Rakušáci nejsou úplně pejskařský národ, ale s ubytováním psů nemívají problém. My osobně jezdíme do apartmánového domu Anderl v Hintermoos, který stojí přímo u sjezdovky a je v něm k dispozici sauna a bazén pro regeneraci dvounohých cestovatelů. Nabídky apartmánů z tohoto domu jsou k nalezení i na booking.com. Pro skupinu o více lidech bych pak doporučila chatičky Stallergut http://stallergut.com/de/ , které sousedí s tímto apartmánovým domem.Pokud byste hledali kemp v okolí, tak přímo v Maria Alm nenajdete. Nejbližší je na břehu jezera v Zell am See nebo potom mám tip i na menší kemp u jezírka Waldsee kousek od Maishofenu http://www.camping-neunbrunnen.at . Mimo sezonu najdete i místa, kde se dá kempovat na divoko, v lesích okolo Maria Alm, kde jsou parkovací a výchozí místa na nejvyšší vrcholy v oblasti. V sezoně jsou ale tahle místa plná parkujících aut a nejspíš i kontrolovaná.