Roadtrip Dánskem

Roadtrip Dánskem

Barča se svojí fenkou Káčou jsou hotový cestovatelky. Tentokrát nám povypráví o jejich roadtripu Dánskem a obohatí nás o hromadu tipů, kde se po cestě zastavit a co určitě nevynechat. Jo a víte, že můžete se psem i na loď?

Kam jste přesně vyrazili, kdy a na jak dlouho?

Jeli jsme začátkem srpna a celý nás výlet trval nějakých 13 dní.

Jak a kde jste po cestě přespávali? Koukala jsem, že tam byl i nějakej punk na divoko – je to v Dánsku povolený? A pokud jste spali v kempu, nějakej problém / omezení s Káčou?

Co se kempů týče, několik jsme jich navštívili a všechny byli super. Nikde žádný problém, že spíme v autě v kufru nebo že máme psa. Všichni byli hrozně milí a vstřícní. Všude se domluvíš anglicky. Ty kempy jsou vybavený fakt nadstandardně (tedy alespoň pro nás co máme srovnání spíš s kempy v ČR nebo SR). Všude jsou pračky, velké kuchyně s vařiči, nádobí, umývárny, volné zásuvky na nabíjení, grily… prostě vše na co si vzpomeneš. Co se ceny týče tak většinou nás jedna noc v kempu (2 lidi, pes a auto) vyšla na 250,00 Dk – 300,00 Dk (Dk – dánských korun, což je nějakých 800,- až 1000,- Kč).
Celá dovolená byla naplánovaná jako poznávací výlet, takže jsme nikde nezůstali moc dlouho a každý den jeli zase o kus dál, většinou jsme tak 1-2 noci spali v autě a pak jednu noc v kempu. Hlavním cílem bylo projet co nejvíce krásných míst v Dánsku. Dánsko je celkem drahá země a tak i proto jsme to měli takhle naplánované. Co se týče spaní v autě… máme klasického kombíka, takže večer vše naskládáme na přední sedačky, zadní sklopíme, rozbalíme nafukovací karimatky a spacáky a spíme v kufru ☺. „Punk“ to trochu je, ale vyspíme se v pohodě. Na takovéto spaní je Dánsko jako ráj na zemi. Všude po cestě, u každé hlavní silnice jsou odpočívadla přesně na tohle uzpůsobené. Odpočívadlo má toalety a umyvadlo (podotýkám, že vše je dokonale čisté!). Buď je tam vždy větší parkoviště a třeba kousek od parkoviště velký travnatý plácek kde jsou rozmístěné stoly a lavice anebo u každého parkovacího místa máš vlastní plácek se stolem a lavicí. Jednu noc se nám podařilo i najít veřejné tábořiště v lese, které bylo dokonalé… byly tam i sprchy a gril. Vše přístupné a zdarma, tam se nám moc líbilo.

Koukala jsem, že jste asi nebyli jen v přírodě, ale i tam proběhlo nějaký moře a památky. Jak jste to měli rozvržený a co jste všechno viděli?

Posílám přibližnou mapu naší cesty a pokusím se jí stručně popsat ☺

Vyjeli jsme odpoledne a dojeli kolem půlnoci za Berlín, zde jsme spali v autě a další den jsme jeli do Hamburku. Hamburk se nám moc nelíbil, kromě přístavu toho tu k vidění moc není. Odpoledne jsme z Hamburku odjeli a k večeru přejeli hranici s Dánskem, na hranicích nás nekontrolovali, ač tam vojáci byli. Spali jsme kousek od hranic na jednom právě takovým úplně super odpočívadle.
Další den jsme vyjeli na ostrov Rømø… ten fakt doporučuji. Nekonečné pláže, mělké moře… všude spousta karavanů, bydlíkářů, všichni grilují, koupou se, pouští draky. Úplná pohoda. Pak jsme jeli do Esbjergu, kde jsme se byli na pobřeží podívat na úchvatné sousoší „Men by the Sea“, to bylo fakt krásný. Kousek od Esbjergu jsme právě spali na tom veřejném tábořišti. Další den jsme vyrazili na výlet za Esbjerg na maják Blåvandshuk Fyr, kde jsou krásné pláže plné „železných koní“ ☺. Tam jsme se defacto flákali celý den.

Odpoledne jsme vyjeli směr Viborg, stavíme asi 7 km před městem na malém parkovišti u lesa, kde spíme. Další den dopoledne jdeme od místa, kde jsme spali na asi 8km dlouhý okruh přes dánská vřesoviště a následně jedeme do města. Viborg je krásné staré město, rozhodně doporučuji navštívit místní katedrálu. Vstupné je „dobrovolné“ v tom slova smyslu, že za vstup dáte tolik, kolik vy uznáte za vhodné. Do katedrály pes tedy samozřejmě nesmí, takže Ondra s Káčou čekali venku. Po prohlídce města odjíždíme na sever do kempu. Kemp se nachází kousek od nádherného místa Rubjerg Knude Fyr, zde přespíme a ráno se vydáváme právě na Rubjerg Knude Fyr – nádherný starý maják na strmém pobřeží. Taky se nám strašně líbí a trošku zalitujeme, že zde nemůžeme strávit více dní. Odpoledne přijíždíme na jeden z divů Dánska – na Skagen. Na Skagenu se slévají dvě moře a kam až oko dohlédne se střetávají vlny proti sobě. Je to fascinující podívaná. Na Skagenu poprvé vidíme i tuleně, která se zde vyhřívá a užívá si pozornost turistů, kterých je tu vzhledem k velice známé lokalitě celkem dost. Pokud se vydáte na sever Dánska tak jak Rubjerg Knude Fyr tak i Skagen rozhodně nevynechejte. Opravdu to jsou krásná místa.

Odpoledne odjíždíme a opět spíme na odpočívadle u dálnice. Další den jsme přijeli do města Ebeltoft , kde se nachází úžasné muzeum a to přímo na lodi. Celé přístavní město je nádherné, ale muzeum Fregatten Jylland rozhodně doporučuji a co nás velice překvapilo, do muzea může i pes. Muzeum je udělané přímo na lodi, která je celá přístupná. Celá loď je osvětlená a ozvučená, slyšíte moře, zvuk válečné bitvy, volání námořníků, praskání dřeva a lan. Jsou zde i figuríny co se hýbou od spících námořníků, vařících kuchařů, zadumaného kapitána až po probíhající operaci v podpalubí. V muzeu jsme strávili několik hodin a bylo to úžasné. Rozhodně Jylland stojí za návštěvu.

Další noc spíme v kempu u města Aarhus, další den chceme jet do města, ale začíná nám pršet, ve městě je hrozný provoz a my se tam nechceme moc motat a tak raději jedeme pryč. Přejíždíme na jeden z Dánských ostrovů Fyn. Na Fynu se chceme podívat na památku UNESCO Egeskov Slot, ale počasí se moc neumoudřuje a vstup do zahrad zámku je pro nás celkem drahý, takže uděláme procházku jen okolo a jedeme zase dál. Jedeme až na jih do Svenborgu, projdeme přístav a přespíme tu na odpočívadle. Ráno vyrážíme pryč na další z ostrovů Dánska a to Sjaelland. Z Fynu na Sjaelland vede most, kde se musí platit mýtné, ale jsou zde mýtné brány, kde lze platit kartou. Celý ostrov defacto projíždíme až k severu kde je naší cílovou destinací Helsingør. Tady spíme na úžasném parkovišti kousek od moře a hned ráno vyrážíme do města. Rozhodně (s velkým vykřičníkem) tohle město doporučuji, opravdu stojí za prohlídku. Nádherné přístavní město kde najdeme další UNESCO památku a to hrad Kronborg, zahrady jsou volně přístupné a je zde opravdu co vidět. Ve městě zůstáváme i na noc v kempu. Ráno vyrážíme na perlu naší dovolené a to do Kodaně. Schválně jsme si hřeb nechali až na konec a nelitujeme, spíš jen škoda že jsme na Kodaň měli jen jeden den. Kodaň je plná krásných památek, parků, katedrál, soch, přístavních restaurací a stánků. Rozhodně jsme nestihli všechno, co jsme chtěli vidět. Jediné co nás zklamalo, byla Malá mořská víla, okolo které bylo tolik turistů, že jsme to vzdali a raději šli jinam. Jinak musím říct, že celá Kodaň byla kouzelná a jeden den zde je málo. No a odpoledne jsme se obrátili zase zpět k domovu, opět jsme jeli přes oba ostrovy zpět… tady jsme udělali chybu, měli jsme si zamluvit trajekt, který pravidelně jezdí z Gedser (asi 155km od Kodaně) do Rostocku a ušetřili bychom si určitě nějakou tu stovku kilometrů v autě. Bohužel jsme tak neudělali a když nám to došlo a koukali jsme na trajekty, byly všechny obsazené. Cestu zpět jsme ale využili ještě na poslední zastávku a to kousek od Berlína na město Potsdam, které je plné zámků a zámeckých zahrad, zahrady jsou volně přístupné a ani zde nám jeden den nestačil na projití ani poloviny památek.

Ač se to nezdá, tak tohle je opravdu stručný popis toho co jsme viděli :-D, jinak toho bylo opravdu mnohem víc, stavěli jsme všude možně a viděli opravdu mnoho.

Uff, to bylo vyčerpávající, ale je to super, tolik tipů! Teď ještě otázka na pesjky – byl někde problém?

Dánsko je opravdu dog friendly země. Nikde žádný problém! Všichni zde jsou velmi vstřícní, poradí a pomůžou. Anglicky umí malé děti i staří lidé, mluví plynule a hezky, takže rozumět opravdu jde. Všichni nám všude pomáhali, snažili se s námi bavit, zajímali se. Ač sami Dánové psů moc nemají (potkali jsme jich za celou cestu opravdu málo) psy jim nevadí. Jako shrnutí bych řekla, že sever Dánka je asi nejhezčí. Akorát trošku pozor, my jeli v srpnu a na koupání to moc nebylo. Moře je celkem studené a dost zde fouká. Večer jsme seděli v bundách a občas i ve spacáku
😀 a je zde už i znám časový posun kdy i v 23:00 je tu světlo jako u nás třeba ve 21:00, tak na to pozor, občas jsme byli trošku zmatený.

Vůbec nepíšeš o jídle, tak se chci zeptat, jestli jste byli třeba někde na jídle nebo jste si kupovali a jak drahý Dánsko v tomhle je? 

Takže co se jídla týče…. dost jsme si toho vezli z domova. Nějaké víno, Ondra pár plechovek piva ( … ale to spíš z důvodu, že v Dánsku na dobré pivo nenarazíš 😀 ), pak nějaké suché potraviny jako tortilly,kuskus, nějakou vlastní marmeládu, pár vegetariánských pomazánek atd. Sebou jsme vezli náš cestovní gril a plynový vařič. Dokupovali jsme v obchodech hlavně čerstvou zeleninu a ovoce, jogurty a na večer maso a klobásky na grilování.

Takže to bylo spíš o tom, že přes den jsme si udělali jen nějakou „rychlovku“ do ruky, jako obložené bagety a hlavní jídlo měli až večer, kdy jsme si buď něco na plynu uvařili nebo jsme grilovali.

Co se cen v obchodě týká, popravdě jsem to zase úplně moc nezkoumala. Nedělali jsme extra velké nákupy a nejčastěji jsme chodili do obchodů jako Lidl, Netto, Edeka … takové ty trošku levnější co známe i z Německa.

V restauraci jsme byli jednou na obědě a to den před odjezdem, kdy jsme věděli, kolik peněz nám zbývá. V restauracích je to vážně dost drahé ve všech průvodcích píšou, že ani sami Dánové do restaurace nechodí, vzhledem k vysokým cenám.

Barče moc děkujeme za vyčerpávající info!