Pes a dítě – část I. – přípravy aneb 3 tipy, jak to psovi usnadnit

Pes a dítě – část I. – přípravy aneb 3 tipy, jak to psovi usnadnit

Na tohle téma mi chodí hromada dotazů, tak sem se rozhodla ho sepsat do několika článků, který by vás mohli inspirovat k tomu, jak se připravit na novýho člena domácnosti, jak to pejskovi usnadnit a na co se případně připravit. Neberte to jako že sem snědla šalamounovo, píšu, jak jsme to dělali my a nebude to pasovat na všechny děti ani psy. Lexie byla z dětí hodně vystresovaná a v podstatě sem si nedovedla představit, jak to bude vypadat. Ještě pár měsíců před porodem štěkala i na dětskej smích zpoza rohu. Takže sem věděla, že to je věc, na který vážně musíme pracovat. A jak sme začli?

S příchodem toho malýho tvora se spousta věcí změní. Když je tu s vámi najednou vetřelec plně závislej jen a jen na vás, tak ani nevíte, jakej je den v tejdnu, nechápete jak se stalo, že už je poledne, když ste ještě nic neudělali a ani nemáte vyčištěný zuby. A do toho ještě pes. Vyvenčit, nakrmit. Ze začátku aspoň to. O tom, jak na to připravit mámu je článků spoustu (a věřte mi, je to k ničemu, dokud si to nezažijete), ale pro pejska je to taky hodně stresující situace a je nutný o tom mluvit, aby se hned od začátku něco nepokazilo. Proberem si teda společně 3 změny, který jsme udělali v našem životě my, aby to pro Lexie bylo o chlup snazší.

Režim

Asi jste zvyklí na nějakej přibližnej režim. Ráno vstanete, jdete se psem, pak mu dáte snídani, nasnídáte se taky a jdete něco dělat. Tak to bylo alespoň u nás. A i když by to asi šlo udržet i nadále, bylo by to náročný. Takže na nějakej režim zapomeňte a pomalu ho začněte narušovat. Stačí začít změnou pořadí, takže si třeba nejdřív dejte snídani a pak teprve vyražte na procházku. To samý odpoledne. A pokud jste třeba zvyklí chodit odpoledne na 2-3 hodiny, zkuste třeba 2x v týdnu vložit procházku jen na vyčůrání a domů. I tyhle případy nastanou. Been there, done that.

Novinky v bytě

No jo, to máte přebalovák, postýlku, všechny ty kojící polštáře, plíny, serepetičky. Když to všechno přijde najednou, může to pro psa bejt šok, hlavně v malym bytě. Nedostatek prostoru naštěstí řešit nemusíme, ale museli jsme udělat změny v ložnici. Od malinka totiž Brambůrka spala s náma v ložnici, ve svojí postýlce. Tu jsme tam ale nastěhovali už mnohem dřív, asi 2 měsíce před porodem. Nejdřív do kouta, ale pak jsme jí potřebovali dát místo Lexinky pelechu. To jsme udělali cca o 2 týdny déle, pelech jsme přesunuli kousek vedle. A Lex to přijala uplně v pohodě. Necejtila se pak odstrčená, když už v ní Barča spala.

Pelíšek z Pelíšky DOG

Kočárek

To je věc, která bude pro psa uplně nová a pravděpodobně se s ní bude setkávat na denní bázi. Lexie je vážně velikej řešič, a docela se bojí kola, běžek a tak podobně, takže jsem nechtěla, aby měla blbej pocit i z kočárku. Takže jsem ho občas vzala a chodila s nim po bytě, přitom za mě padalo sušený maso, pochopitelně. Zamilovala si ho tak, že jí teď ani nevadí, když do ní narazí, což u jinejch věcí fakt nesnese.

Pokud chcete pejska připravit i z hlediska změny režimu na cestách, je to taky možný. Stačí hrozně, hrozně moc zpomalit. S dítětem prostě všechno trvá hrozně dlouho, vypravení, zastávky na cestách, zabalení na výlet i samotná cesta. Každopádně my jsme to nedělali, vyrazili jsme poprvé, když byly Barče 3 měsíce a Lexie už byla za tu dobu tak zvyklá, že jsem byla překvapená, jak to zvládá v pohodě.


Hodně, hodně moc nám tyhle věci usnadnily život. Hlavně narušení režimu, jak venčícího, tak krmícího. Předtím byla Lexie jak hodinky a když neměla v 21:00 svojí večeři, byla hrozná. Teď tyhle změny zvládá mnohem líp. Určitě tyhle věci přizpůsobte povaze pejska a začněte brzy. Vyplatí se to!